1 ARALIK 2018 TARİHİNDEN ÖNCE ÖLÇÜ ALETLERİNE UYGULANAN CEZALARA AF

1 ARALIK 2018 TARİHİNDEN ÖNCE ÖLÇÜ ALETLERİNE UYGULANAN CEZALARA AF

04 Nisan 2019

28 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Maden Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa eklenen Geçici 3. Maddeyle damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullanan kişilere af getirildi. Af bir defaya mahsus olmak üzere, bu fiili 1 Aralık 2018 tarihinden önce işleyenleri kapsıyor.

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, konuya ilişkin bir açıklama yaparak PÜİS üyesi akaryakıt bayilerini bilgilendirdi. 

Genel Başkan Okumuş’un açıklaması şöyle:

“Bilindiği gibi akaryakıt ve LPG istasyonlarında bulunan pompaların sayaçları 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan yönetmeliğe göre denetleniyor.

Kanunun akaryakıt ve LPG istasyonu sahibi olan bayilere getirdiği yaptırımlardan biri de her iki yılda bir pompa ve tankerlerdeki sayaçların periyodik muayenelerini yaptırmaları. Üyemiz olan istasyon sahiplerinin birçoğu periyodik muayene sürelerini unuttukları veya süreyi geçirdikleri için her bir sayaç başına Kanun değişikliğinden önce uygulanan ceza 2.600 TL idi. Bir istasyonda ortalama 32 tabanca olduğu düşünüldüğünde, sadece damga süresi geçtiği için bir istasyona uygulanan idari para cezası miktarı  (32+2.600 TL)= 83,200 TL’yi bulmaktaydı. Kaldı ki, satış miktarı yüksek istasyonlarda pompa sayısı 20’yi, tabanca sayısı ise 160’ı bulmaktadır.

Sırf periyodik muayene süresini geçiren ama doğru ölçüm yapan sayaçlar için tabanca başına verilen bu cezalar nedeniyle bayilerimiz mağduriyet yaşıyordu. Bu sorunu başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurumlara PÜİS olarak iletmiş ve bayilerimizin mağduriyetinin giderilmesini talep etmiştik. Kanun değişikliği getirilen bu af, bayilerimizin mağduriyetini önemli ölçüde giderecektir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ve TBMM Enerji Komisyonu Başkanı ve üyelerine şahsım ve Teşkilatım adına şükranlarımı sunuyorum.

BAYİLERİMİZİN AFTAN YARARLANMAK İÇİN 90 GÜN İÇİNDE BAŞVURU YAPMALARI GEREKİYOR

01 Aralık 2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullandığı için cezai duruma düşmüş bayilerimizin aftan yararlanmak için 28 Şubat 2019 tarihinden itibaren doksan gün içerisinde periyodik muayene başvurusunda bulunmaları gerekiyor. 90 gün içinde başvuru yapıldığı takdirde, herhangi bir ceza ödenmeksizin muayene ve damga yaptırılarak ölçü aleti kullanılabilecek. Bu süre içinde başvuruda bulunmayanlar ise ölçü aletini kullanamayacak ve haklarında cezai işlem uygulanacak. Bayilerimizin, akaryakıt, LPG, Tanker ve Adblue sayaçları muayene ve damgalama müracaatını 29 Mayıs 2019 tarihine kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine yapmaları gerekiyor.

İDARİ PARA CEZALARINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Kanun değişikliği ile ayrıca daha önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletini kullanan kişiye her bir ölçü aletine başına 2 bin 600 Türk Lirası idari para cezası uygulanmakta iken yeni düzenlemeyle aynı fiilleri işleyenlere ölçü aletinin türü ve niteliğine göre 500 Türk Lirasından 10 bin Türk Lirasına kadar olmak kaydıyla alt ve üst sınır getirildi.”