AKARYAKIT VE LPG SAYAÇ MUAYENE BAŞVURULARINDA SON 10 GÜN

AKARYAKIT VE LPG SAYAÇ MUAYENE BAŞVURULARINDA SON 10 GÜN

17 Şubat 2020

Ölçüler ve Ayar Kanunu ile Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği uyarınca akaryakıt, LPG, adblue, ve tanker sayaçları için muayene başvurularının 29 Şubat 2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.  

Bilindiği üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan ve 11 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik uyarınca ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayene işlemleri 01.01.2020 tarihinden itibaren TSE tarafından yerine getirilecektir.

Bu kapsamda akaryakıt ve LPG sayaçları ile akaryakıt istasyonlarında bulunan motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazların ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçüm sistemlerinin muayene başvuruları, TSE’ye ait https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru Portalı üzerinden veya e-devlet üzerinden Şubat ayı sonuna kadar yapılacak olup, TSE tarafından yapılacak planlama sonrası yıl içerisinde muayeneler gerçekleştirilecektir.

Başvuruya ilişkin tüm bilgiler https://basvuruportal.tse.org.tr/ adresinde bulunan ölçü aleti başvuru kılavuzunda yer almaktadır bulunmaktadır. Ödemeler başvuru sırasında online bir şekilde yapılabilmektedir.

Bayilerimiz başvuru yaparken herhangi bir sorunla karşılaştıkları takdirde TSE’nin 0312 416 67 87, 0312 416 67 88 ve 0312 416 67 91  numaralı telefonlarından veya [email protected] adresinden destek alabilirler.

Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında anılan kanunun 15/c maddesi hükümlerine göre her bir ölçü için idari para cezası uygulanacaktır.

Üyelerimizin herhangi bir idari para cezası ile karşı karşıya kalmamaları için 29 Şubat tarihine kadar başvuru yapmalarını önemle duyururuz.


PÜİS Genel Merkezi