Bakan Yazıcı'dan Kaçak Yakıt ile ilgili beyanat

Bakan Yazıcı'dan Kaçak Yakıt ile ilgili beyanat

07 Ocak 2014

Bakan'dan Akaryakıt kaçakçılığı türevlerinin en küçük boyutlarından biri ile ilgili beyanatı...

Suriye’ye zeytin gidiyor kaçak akaryakıt geliyor..

Suriye'ye yardım amaçlı gönderilen zeytin ve zeytinyağı gibi ürünlerin bidonlarına kaçak yakıt doldurulup Türk sınırına sokuluyor.

Bunun önüne geçmek isteyen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 20 kişilik bir ekip kuracak. Yardım kuruluşlarının Suriye’ye bidonlarla yaptığı yardımların kaçak akaryakıt olarak Türkiye’ye geri geldiği ortaya çıktı.

20 kişilik tim kuruluyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye’ye bidonlarla zeytin ve zeytinyağı gibi yardımların gittiğini belirterek, “Bunlar boşalınca akaryakıt kaçakçılarına yarayacak araca dönüşüyor” dedi. Bunun önüne geçmek için önlem aldıklarını belirten Yazıcı “Ya bidonlarla yardım gitmeyecek ya da büyük bidonlar kullanılmayacak” açıklamasını yaptı. Yazıcı, bazı araçların gümrükten günde 4-5 kez giriş çıkış yaptığına dikkat çekti. Bakan Yazıcı “Herhalde getirdiklerini bir yere boca ediyorlar. Habur’daki bir incelemem sırasında 10 ayda bir aracın ülkeye 920 kez giriş çıkış yaptığını fark ettik. Biz de bunu sınırlandırarak bir araç ayda ancak 4 kere giriş çıkış yapabilir kararı aldık” dedi. Kaçak akaryakıta karşı mücadeleci kuruluşlardan 20 kişilik özel tim oluşturulacağını açıklayan Yazıcı “Bu ekip merkezde çalışacak. Taşrada mücadeleci kurumlarla işbirliği yapacak. Masrafları da EPDK tarafından karşılanacak” dedi. Bakanlığın verilerine göre ilk 10 aylık dönemde ise Türkiye genelinde 130 milyon lira değerinde 52 bin ton kaçak akaryakıt yakalandı.