BAYİLERİMİZE ÖNEMLİ DUYURU:  ARAÇ TESCİL BELGENİZE VE TESCİL PLAKANIZA SAHİP ÇIKIN!

BAYİLERİMİZE ÖNEMLİ DUYURU: ARAÇ TESCİL BELGENİZE VE TESCİL PLAKANIZA SAHİP ÇIKIN!

01 Kasım 2016

29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince, Karayolları Trafik Kanununun 23’üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

- Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.

- Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 Türk Lirası idari para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

- Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilir, plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir.

- Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

- Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.

Bayilerimize önemle duyururuz.

PÜİS Genel Merkezi