Bursa'da kaçak yakıt...

Bursa'da kaçak yakıt...

29 Aralık 2013

Bursa'da kaçak yakıt...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Bursa Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü (KİM) ekipleri 1 Milyon TL’nin üzerindeki akaryakıt kaçakçılığını ortaya çıkardı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre ise 2013 yılında toplam 135 Milyon TL değerinde kaçak akaryakıt ele geçirildi.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Bursa Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü (KİM) ekipleri 1 Milyon TL’nin üzerindeki akaryakıt kaçakçılığını ortaya çıkardı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre ise 2013 yılında toplam 135 Milyon TL değerinde kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Susurluk Balıkesir Karayolunda bulunan bir akaryakıt istasyonunda yapılan rutin Ulusal Marker denetimi yapıldı. Yapılan denetim sırasında istasyonun pompa ve bilgisayar sistemlerinde yapılan inceleme sonucunda elektronik ve mekanik sistemlerde, yanıltıcı düzeneklerin gizlendiği ortaya çıktı. Ayrıca sahte belgeler kullanılarak bu yolla var olmayan 144 bin litre motorinin de gayri resmi yollarla satış ve temininin gerçekleştirildiği tespit edildi. 

Akaryakıt istasyonunda yapılan aramada yasadışı düzenekler aracılığıyla otomasyon sisteminde görülmesi engellenen 11 bin litre menşei belli olmayan mazot cinsi akaryakıta rastlandı. Pompa beyninden çıkan verilerin otomasyon sistemine ve yazarkasalara bilgi aktarımını keserek, yanıltıcı bilgi aktarımı sağlamak amacıyla gizlenmiş olan toplamda 2 adet yasal olmayan ara birim ve 3 adet üzerinde oynanmış yanıltıcı ölçü düzeneğine el konuldu.

İş yerinde yapılan resmi gayri resmi evrak ve fatura incelemelerinde ise muhtelif firmalara farklı tarihlerde olmak üzere 217 defa toplamda 50 Bin litre akaryakıt satışı yapıldığı, 74 Bin litre motorin cinsi ürünün de çifte fatura yöntemi ile satışının yapıldığı tespit edildi.

El konulan 11 Bin litre menşei belli olmayan mazot cinsi akaryakıt haricinde, menşei belli olmayan 144 Bin litre motorinin de gayri resmi yollarla satış ve temininin gerçekleştirildiği belirlendi ve toplam 155 Bin litre motorinin suça konu olduğu tespit edildi. Yapılan kaçakçılık olayında toplamda 1 Milyon TL’nin üzerinde kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Pompalar Mühürlendi ve İstasyon Kapatıldı

İstasyondaki pompalar mühürlenerek istasyon kapatıldı. İstasyondaki üç kişi Susurluk Cumhuriyet Başsavsacılığı’na sevk edilirken bir kişi ile ilgili olarak da arama kararı çıkartıldı.

2013 Yılında Yakalanan Kaçak Akaryakıt 135 Milyon Değerinde 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2013 yılı başından itibaren Gümrük Muhafaza birimlerince ülke genelinde akaryakıt kaçaklığı ile mücadelede kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda; 135 Milyon TL değerinde 30 bin 560 ton akaryakıt ve 230 Bin TL değerinde 65 adet akaryakıt istasyon donanım malzemesi ele geçirildi.

Vatandaşlar Kaçak Akaryakıt Konusunda Uyarıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, vatandaşları kendi can ve mal emniyetleri bakımından kaçak akaryakıt satan istasyonlardan yakıt almamaları ve bu tür ürün satışı yapanları Gümrük Muhafazanın Alo 136, Polisin 155, Jandarmanın 156, Sahil Güvenliğin 158 numaralı telefonlara bildirmeleri konusunda uyardı. Vatandaşların bildirimde bulunmalarının kaçakçılıkla mücadelede büyük önem taşıdığı vurgulandı.