CUMHURBAŞKANI MÜJDEYİ VERDİ: KARADENİZ’DE TARİHİ KEŞİF

CUMHURBAŞKANI MÜJDEYİ VERDİ: KARADENİZ’DE TARİHİ KEŞİF

21 Ağustos 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde “Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni”nde yaptığı konuşmada, cuma günü bir müjde vereceklerini belirtmişti. Tüm ülkenin kilitlendiği o açıklama az önce geldi. Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde kamuoyunun merakla beklediği “müjde”yi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir Karadeniz’deki Tuna-1 Kuyusu’nda faaliyetlerini sürdüren Fatih Sondaj Gemisi’nin 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulduğunu duyurdu. Bu keşif, Türkiye’nin bundan sonraki dönemde enerji ihtiyacını kendi kaynaklarıyla sağlama noktasında büyük önem taşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye için bir milat niteliğindeki o keşifle alakalı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Enerji, kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahiptir.

Dünyadaki birçok çekişmenin arkasında hep enerji olsa da biz hep ‘Önce insan’ dedik. İnsanlık bizde, petrol onlarda kalmış olabilir. Ancak Rabbim şimdi bize bambaşka bir kapı açtı.

Şimdiye dek yüzlerce milyon dolarlık arama faaliyetleri sonrası elimize 3-5 sayfalık raporlar dışında bir şey geçmiyordu. Ancak biz artık bu tür çalışmaların kiralama vb yöntemlerle değil doğrudan milli kaynaklarımızla yürütülmesini kararlaştırdık.

2017’de hayata geçirdiğimiz ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’ çerçevesinde derin deniz sondajlarına başladık ve üç sondaj gemimizi bünyemize kattık.

Ülkemize kazandırdığımız sondaj gemileriyle yaptığımız çalışmaların birim maliyetleri de oldukça düşüktür. Yerli ve milli imkanlarla hareket ettiğimiz için bu başarıya ulaştık.”

 “FATİH SONDAJ GEMİMİZ, 20 TEMMUZ’DA ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞI TUNA-1 KUYUSUNDA 320 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ KEŞFETTİ. HEDEFİMİZ 2023 YILINDA KARADENİZ GAZINI MİLLETİMİZİN KULLANIMINA SUNMAKTIR”

Daha önce Tuna-1 diye adlandırılan ve “Sakarya Gaz Sahası” diye adlandırdığımız bu alanda gerekli tüm testler tamamlandı. Bu ilk kuyuda bulunan rezerv, çok daha zengin bir kaynağın bir parçasıdır. İnşallah devamı da çok kısa sürede gelecektir.

İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz. Şu anda bakımda olan Kanuni’nin de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz’deki faaliyetlerimize hız vereceğiz.”

“HER ARAYAN BULAMAZ AMA BULANLAR, ARAYANLARDIR”

“Her arayan bulamaz ama bulanlar, arayanlardır.

Sakarya Gaz Sahası ile ‘Bismillah’ dedik, inşallah devamı da gelecektir. Sadece denizlerde değil, kendi topraklarımızdaki aramaları da daha sıkı ve bilinçli şekilde yürütüyoruz.

Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmeye kararlıyız. Cari açığımızın en büyük sebebi de hep enerji olmuştur. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara verdiğimiz önemle bunu aşmaya başladık.

Bir yandan konvansiyonel enerji kaynaklarına yoğunlaşırken diğer taraftan da geleceğin teknolojilerine yatırımımızı sürdüreceğiz. Net enerji ihracatçısı konumuna gelene kadar çalışmalarımız kararlılıkla sürecektir.

Kimsenin hakkını yemeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu keşiften sonra artık önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğunu biliyoruz. Gelecek nesillere çok daha güzel günler bırakacağız.

Bu keşfin ve arkasından gelecek keşiflerin ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemize ve milletimize bu sevinci yaşatan kurumlarımızın tüm mensuplarını tebrik ediyorum.

Özellikle bu sürece öncülük eden Bakanlarımız Berat Albayrak ve Fatih Dönmez’e teşekkür ediyorum.”

İMRAN OKUMUŞ: “KARADENİZ’DEKİ KEŞİF ÜLKEMİZ İÇİN BİR MİLAT”

Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfine ilişkin bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfine ilişkin verdiği müjdeli haberi memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu keşif Ülkemiz için bir milat niteliğindedir. Tükettiğimiz enerjinin büyük bir bölümünü ithal eden ülkemizde yerli ve milli kaynaklarla yapılan aramaların böyle bir keşifle sonuçlanması hepimizde büyük bir mutluluk ve heyecan yarattı.  Diğer arama faaliyetlerinin de aynı şekilde sonuçlanmasını diliyoruz. Bulunan doğalgazın Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili tüm bakanlarımıza ve bürokratlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”