DAĞITICILAR ARASI AKARYAKIT TİCARETİ, LİSANSLI TESİSLER HARİCİNDE YAPILAMAYACAK

DAĞITICILAR ARASI AKARYAKIT TİCARETİ, LİSANSLI TESİSLER HARİCİNDE YAPILAMAYACAK

25 Şubat 2020

EPDK tarafından hazırlanan 7742 Sayılı Dağıtıcılar Arası Akaryakıt Ticareti Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kurul Kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklik uyarınca Karar’ın “Tanımlar” başlıklı 3. Maddesi kapsamında “lisanslı tesis” kavramı tanımlandı ve 5 maddeye eklenen cümle ile dağıtıcılar arası akaryakıt ticaretinin lisanslı tesisler haricinde yapılamayacağı hükmü getirildi. 

BAŞVURULAR 60 GÜNDE SONUÇLANACAK

Değişikliğe göre bundan böyle dağıtıcılar arası akaryakıt ticaretiyle ilgili izin başvuruları, 60 gün içinde sonuçlandırılacak. Bu başvurular daha önce 30 gün içinde sonuçlandırılıyordu. 

Ayrıca EPDK, başvurucudan izleme dönemi içindeki akaryakıt teminini hangi lisanslı tesisten yaptığı hakkında bilgi talep edebilecek. Temin ettiği akaryakıtın lisanslı tesisten yapıldığını kanıtlayamayanların başvurusu reddedilecek. 

Bir diğer değişiklik de dağıtıcılar arası ticarette 60.000 ton benzin veya motorin satışı gerçekleştirme şartıyla ilgili hesaplamanın nasıl yapılacağıyla ilgiliydi. Buna göre hesaplamada bayilere yapılan teslim miktarları ile serbest kullanıcılara yapılan teslim miktarları esas alınacak. Bayilere yapılan teslimler de mevzuat uyarınca EPDK’ya gönderilen verilerle hesaplanacak.