ENERJİ DÜNYASININ GÖZÜ TÜRKİYE’DE

ENERJİ DÜNYASININ GÖZÜ TÜRKİYE’DE

10 Ekim 2016

ENERJİ DÜNYASININ GÖZÜ TÜRKİYE’DE

İstanbul'da başlayan 23’ncü Dünya Enerji Kongresi’ne, Erdoğan ve Putin görüşmesi damgasını vuracak. İstanbul’da 9-13 Ekim arası yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen 23'ncü Dünya Enerji Kongresi'ne Putin dışında, OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo ve birçok ülkeden devlet ve hükümet yetkilisi ve ayrıca Gazprom, BP, Saudi Aramco gibi enerji devlerinin yetkilileri de katılıyor.

ERDOĞAN VE PUTİN 3. KEZ BİR ARADA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün zirvede bir konuşma yapacak. Putin, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da bir araya gelecek. Gündemde enerji olduğu kadar, iki ülke arasındaki normalleşme süreci ve Suriye de var.

TÜRK AKIMI DA MASADA

Zirve süresince Türkiye ve Rusya arasında Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi konusunda tarafların yapacağı açıklamalar da dikkatle izlenecek.

PETROLÜN GÖZÜ KULAĞI İSTANBUL'DAKİ ZİRVEDE

Diğer taraftan 28 Eylül'de petrol üretiminin kısılması yönünde anlaşan OPEC ülkelerinden temsilciler de kongreye katılacak. Alınan bu kararın nasıl uygulanacağının OPEC ve OPEC dışı petrol üreticileri tarafından kongrede resmi olmayan görüşmelerde tartışılması bekleniyor. Üretimin Kasım ayından itibaren azaltılması planlanıyor. OPEC ülkeleri Kasım sonunda Viyana'da tekrar bir araya gelecek.

85 ÜLKEDEN 265 KONUŞMACI

Pazar akşamı kongrenin açılışını gerçekleştiren Enerji Bakanı Berat Albayrak, 85 ülkeden 265 konuşmacının katıldığı kongre ile enerji paydaşlarını bir araya getirerek adil bir küresel geleceğin inşa edilmesi açısından önemli bir görevi yerine getirdiklerini söyledi. Albayrak, bu organizasyonun "barış için paylaşım" ilkesine büyük bir katkıda bulunmasını umduğunu söyledi.

ANA TEMA 'YENİ UFUKLARI KUCAKLAMAK'

Dört gün sürecek kongre boyunca katılımcılar enerji endüstrisinin karşı karşıya bulunduğu kritik meseleleri kongrenin ana teması "Yeni Ufukları Kucaklamak" başlığı altında mercek altına alacaklar.

ANA BAŞLIKLAR

Global enerji sistemlerinin geleceği, güvenilir enerji sistemlerinin inovasyonu, enerji sorununa politik çözümler ve Afrika için sürdürülebilir bir enerji geleceği kongrenin ana başlıklarını oluşturuyor.

İLKİ 1924'TE YAPILMIŞTI

İlki 1924'te olmak üzere üç yılda bir düzenlenen Dünya Enerji Kongresi, lider ve uzmanların enerji konusunu tüm yönleriyle ele aldıkları, dünyanın bir numaralı enerji platformu konumunda. Bununla birlikte kongre yöneticilere de teknolojilerini tanıtma ve yeni iş imkânları keşfetme olanağı sağlıyor.

40 YIL ARADAN SONRA YİNE İSTANBUL'DA

Dünya enerji sektörünün devleri, 40 yıl aradan sonra yeniden İstanbul'da bir araya geliyor. 1977 yılında 10. Dünya Enerji Kongresi'nin gerçekleştirildiği İstanbul, bu kez 23. Dünya Enerji Kongresi'ne ev sahipliği yapıyor.

Dünya Enerji Konseyi'nin enerji ile ilgili projeksiyonlarını açıkladığı kongrede konsey 2030 yılından önce kişi başına düşen enerji talebinin zirve yapacağını aktardı. Konsey, teknolojik ilerleme, hükümet politikaları ve düşük büyüme oranlarının sektörü gelecek yıllarda önemli oranda etkileyeceğini belirtti.