EPDK’NIN PROMOSYONLARA İLİŞKİN KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

EPDK’NIN PROMOSYONLARA İLİŞKİN KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

01 Ekim 2019

EPDK tarafından hazırlanan  “Petrol ve LPG Piyasalarında Uygulanan Promosyonlar Hakkında Kurul Kararı” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Söz konusu kurul kararı ile akaryakıt ve LPG otogaz piyasalarında tüketicilere yönelik gerçekleştirilen promosyonlara ilişkin hususlara açıklık getirildi.

FİNANSAL PROMOSYONLARIN MALİYETİ BAYİLERE YANSITILAMAYACAK

EPDK kararına göre, lisans sahipleri üçüncü tarafların katılımı da dahil olmak üzere finansal promosyon düzenlemeye devam edebilecek. Finansal promosyon kapsamında sadece ücretsiz veya indirimli akaryakıt ve/veya otogaz LPG sunulabilecek. Dağıtıcı lisansı sahipleri düzenleyecekleri finansal promosyonlara ilişkin herhangi bir maliyeti bayilerine yansıtamayacak.

AYNİ PROMOSYON YASAĞI DEVAM EDİYOR

EPDK kararına göre eskiden olduğu gibi ayni promosyon yasağı devam ediyor. Ancak akaryakıt ve LPG alımı şartı olmaksızın reklam amaçlı olarak dağıtılan ve araçlarda bulunmasına ihtiyaç duyulabilecek kağıt mendil, ıslak mendil, cam silme bezi, araç kokusu gibi ürünlerin tüketiciye hediye edilmesi serbest olacak.

HİZMET PROMOSYONLARI SERBEST OLACAK

Akaryakıt ve/veya otogaz istasyonlarında verilen hizmetlerin (oto yıkama, yağ değişimi, lastik değişimi gibi), akaryakıt ve/veya otogaz LPG alımına bağlı olsun veya olmasın hizmet promosyonu kapsamında indirimli veya ücretsiz olarak sunulması serbest olacak. Akaryakıt ve otogaz LPG alımına bağlı olmaksızın karşılığı nakit olmayan piyangoların ve çekilişlerin, ilgili diğer mevzuata uyulması koşuluyla düzenlenmesi serbesttir.

MEVCUT SÖZLEŞMELER VE KAMPANYALAR 30 HAZİRAN 2020’YE KADAR GEÇERLİ OLACAK

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren karar göre, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle içeriği bu karara aykırı sözleşme yapılamayacak veya kampanya düzenlenemeyecek.

Ancak mevcut kampanyalar ve sözleşmeler 30.06.2020 tarihine kadar geçerliliğini sürdürecek.