GENEL BAŞKAN İMRAN OKUMUŞ, AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI JÜLİDE SARIEROĞLU’NA PÜİS’İN TALEPLERİNİ İLETTİ   

GENEL BAŞKAN İMRAN OKUMUŞ, AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI JÜLİDE SARIEROĞLU’NA PÜİS’İN TALEPLERİNİ İLETTİ   

09 Nisan 2020

Aynı zamanda TİSK Yönetim Kurulu Üyesi olan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, bugün TİSK Yönetimi ile birlikte AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu ile Tetekonferans aracılığıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Yaklaşık iki saat süren toplantıda Genel Başkan İmran Okumuş, koronavirüs salgını nedeniyle akaryakıt bayilerinin yaşadığı sorunların çözümü için PÜİS’in öneri ve taleplerini iletti.

Genel Başkan Okumuş, Sayın Bakan’a şu öneri ve talepleri iletti:

NÖBETÇİ AKARYAKIT İSTASYONU UYGULAMASINA GEÇİLMELİ

Corona virüs salgını nedeniyle istasyonlarda gece saat 22.00’den sabah 07.00’ye kadar yapılan satışların yüzde 95 oranında düştüğünü söyleyen Genel Başkan İmran Okumuş, en çok elektrik tüketiminin bu saatlerde yapıldığına dikkat çekerek gece 22.00’den sabah 07.00’ye kadar istasyonların kapanmasını ve bu saatler arasında nöbetçi akaryakıt istasyonu uygulamasına geçilmesini talep etti.

Genel Başkan Okumuş şunları söyledi: “Sayın Bakanım, akaryakıt bayileri çok zor bir dönemden geçiyor. Şehir merkezlerinde satışlar yüzde 80’e, kırsalda yüzde 60’a varan oranlarda azaldı. Bayiler ayakta kalabilmek için maliyetlerini düşürmek zorunda. Bu süreçte istasyonların gece saat 22.00’den sabah 07.00’ye kadar kapanmasını ve nöbetçi akaryakıt istasyonu uygulamasına geçilmesini talep ediyoruz. Bu şartlarda bayiler zaten bir süre sonra elektrik faturalarını ödeyemeyecekleri için istasyonlar kendiliğinden karanlığa gömülecek.”

SORUMLU MÜDÜR, İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI ÖDEMELERİ ASKIYA ALINMALI VEYA DEVLET TARAFINDAN KARŞILANMALI

Genel Başkan İmran Okumuş, bir yandan satışların çok büyük oranda düşmesi, öte yandan akaryakıt fiyatlarında peş peşe yapılan indirimler nedeniyle bayilerin zarar ettiklerini ifade ederek, “Bayilerin bu satış hacmiyle mevzuatın öngördüğü Sorumlu Müdür, İş Güvenliği Uzmanı, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı gibi istihdam yükümlülüklerini yerine getirmelerinin imkanı bulunmamaktadır. Covid 19 salgınına rağmen bütün riskleri göze alarak vatandaşlara hizmet vermeye devam eden akaryakıt bayilerinin her türlü desteği hak ettiğini düşünüyoruz. Bu nedenle Covid 19 salgını sona erene kadar, Sorumlu Müdür, İş Güvenliği Uzmanı ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı için yapılan ödemelerin devlet tarafından karşılanmasını veya istihdam zorunluluğunun askıya alınmasını talep ediyoruz” dedi.

AKARYAKIT BAYİLERİNİN TÜMÜ KGF KREDİLERİNDEN FAYDALANABİLMELİ

Akaryakıt Bayilerinin Kredi Garanti Fonu kapsamında sunulan kredi imkanlarından yararlanamadıklarını söyleyen Genel Başkan İmran Okumuş, “Bayilerimiz KGF kredisi için bankalara başvurduklarında ya limitin açılmadığı, ya da limitin bittiği ifadesiyle karşılaşıyorlar. Bu arada bayiler satışları düştüğü için dağıtım şirketlerine ödeme yapamıyorlar. Bazı dağıtım şirketleri bayilerin limitlerini düşürüyor. Dağıtım şirketlerine çeklerini ödeyemeyen, teminat mektupları bozulan akaryakıt bayileri için bu krediler can simidi olacaktır. Aksi halde akaryakıt bayilerinde iflaslar başlayacaktır. Bankalara başvuran akaryakıt bayilerinin tümünün bu krediden yararlandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

SEKTÖRE ÖZEL BİR EKONOMİK PAKET HAZIRLANMALI

Akaryakıt sektörüne özel bir paket hazırlanması gerektiğini ifade eden Genel Başkan İmran Okumuş şunları söyledi: “Akaryakıt sektörü bayi, dağıtıcı ve rafinerilerden oluşuyor. Bayi, dağıtıcı ve rafineriler bir bütünün parçaları. Birindeki olumsuzluk, diğerini de zincirleme olarak etkiliyor.

Bayilerin satışları şehir merkezlerinde %75-80 oranında, kırsal bölgelerde ise yüzde 50-60 arasında düştüğü için dağıtım şirketlerine ödemelerini yapamıyorlar, satış taahhütlerini ise yerine getiremiyorlar.

Dağıtım şirketleri de bayilerden ödeme almadığı için rafinerilerden yakıt almakta zorlanıyorlar. Sektörün ödeme konusunda rahatlaması şart. Bunun için sektörümüzün tümünü kapsayan özel bir ekonomi paketi hazırlanmalı.”

BAKAN JÜLİDE SARIEROĞLU: “ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”

AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu, Genel Başkan İmran Okumuş’un aktardığı sorunların çözümü için elinden geleni yapacağını ifade etti.