GENEL BAŞKAN İMRAN OKUMUŞ: “KASIM’DA MALİYETİN ALTINDA SATIŞ YAPANLARIN HEPSİ BİTECEK”

GENEL BAŞKAN İMRAN OKUMUŞ: “KASIM’DA MALİYETİN ALTINDA SATIŞ YAPANLARIN HEPSİ BİTECEK”

30 Ekim 2019

PÜİS bölgesel düzeyde yürütülen bilgilendirme ve eğitim toplantılarına Ankara’da başladı. Toplantıda bayilerin son dönemde yapılan mevzuat değişiklikleri konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından ilki Ankara’da gerçekleştirilen bayi toplantıları geniş bir katılımla start aldı. Gerçekleştirilen bayi toplantısında üyeler, akaryakıt ve LPG bayilerini yakından ilgilendiren yeni mevzuat düzenlemeleri konularında bilgilendirildi.

“2020 YILI BAYİLER İÇİN KRİTİK BİR YIL”

Konuya ilişkin açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:

“Son dönemde akaryakıt ve LPG sektörlerini yakından ilgilendiren çok sayıda mevzuat düzenlemesi yapıldı. Öte yandan 2020 yılı 5 yıllık sözleşmelerin yenilenmesi açısından da bayiler için kritik bir yıl. Gerek yeni mevzuat düzenlemeleri, gerekse bayilik sözleşmeleri konusunda bayilerimizi bilgilendirmek ve eğitim vermek amacıyla bölge bayi toplantılarını yapmayı kararlaştırdık. Ticaret Odalarının desteğini de alarak yaptığımız bu toplantılara tüm bayilerimizin katılabilmesi için toplantıları bayilerimizin ayağına giderek bölgesel düzeyde yapmanın daha doğru olduğunu düşündük. 30 Ekim ile 22 Kasım arasında olmak üzere 7 ayrı bölgede toplantı gerçekleştireceğiz. Bu toplantılardan sonra İzmit, Erzurum ve Diyarbakır’da 3 ayrı toplantı daha yapmayı planlıyoruz.”

 “KURUMSAL BAYİLER KÜÇÜLÜRKEN DİĞER BAYİLER BÜYÜYOR”

Uzun zamandır yürütülen mücadeleler ile sorunların önemli bir kısmının çözüldüğünün önemle altını çizen Okumuş; “Bu sorunların 25’i çözüldü diyebilirim. Geriye 4 tane çözülmesi gereken sorun kaldı. Sorunlar bitmedi. Gerçek bir sorunumuz var ki o da ciddi yaramız olan kaçakçılık sorunu. Türkiye’de vergi kaçakçılığı sorunu maalesef ki devam ediyor. İçinde bulunduğumuz Ekim ayında bu konu ile ilgili bakanlıklara 13 ziyaret gerçekleştirdik. Yaptığımız araştırmalarda ilk 15’ten sonraki kurumsal şirketlerin yüzde 9,2 küçüldüğünü, diğer bayilerin yüzde 39,2 büyüdüğünü gördük. Bu konu hakkındaki araştırmalarımızı belgeleriyle ilgili mercilere ilettik. Bu konu ile ilgili buradan bir müjde vermek istiyorum ki; Kasım ayı içerisinde maliyetin altında satış yapanların hepsi bitecek. Kasım ayında kim bizim ekmeğimize kilit koyuyorsa bu iş artık son bulacak. Bu konuda geri adım atmak yok” ifadelerini kullandı.

BAYİ TOPLANTILARI TAKVİMİ

Öte yandan PÜİS Bölge Bayi Toplantılarının ikincisi 1 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da, üçüncüsü 6 Kasım 2019 tarihinde Antalya’da, dördüncüsü 9 Kasım 2019 tarihinde Samsun’da, beşincisi 13 Kasım 2019 tarihinde Konya’da, altıncısı 19 Kasım 2019 tarihinde Adana’da, yedincisi 22 Kasım 2019 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

Sibel Acar/Enerji Petrol & Gaz Gazetesi