GENEL BAŞKAN OKUMUŞ’TAN YILMAZ TAMER’E TEŞEKKÜR ZİYARETİ

GENEL BAŞKAN OKUMUŞ’TAN YILMAZ TAMER’E TEŞEKKÜR ZİYARETİ

02 Eylül 2019

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer’i ziyaret ederek EPDK tarafından 5 ay önce uygulamaya konulan uyarı mekanizmasının bayi kesimindeki olumlu sonuçları nedeniyle teşekkürlerini iletti.

UYARI MEKANİZMASI 5 AY ÖNCE UYGULAMAYA KONULDU

Petrol ve LPG sektörlerinde uyarı mekanizmasını öngören Maden Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 28 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. EPDK tarafından söz konusu Kanuna istinaden petrol ve LPG piyasalarında niteliği itibarıyla düzeltme imkanı olan fiiller belirlenerek 26 Mart 2019 tarihinde kurumun internet sitesinde yayınlandı. Böylece her iki sektörde de uyarı mekanizması devreye alınmış oldu.

300’ÜN ÜZERİNDEKİ BAYİYE CEZA YERİNE UYARI

Yaklaşık 5 ay önce devreye alınan uyarı mekanizması sonucunda, petrol ve LPG piyasalarında niteliği itibarıyla düzeltilebilir imkanı olan fiiller nedeniyle 300’ün üzerindeki bayiye yüksek boyutta idari para cezası yerine ihtar verildi.

İMRAN OKUMUŞ: “EPDK’NIN DÜZENLEMELERİNİN OLUMLU ETKİLERİNİ GÖRÜYORUZ”

İhtar mekanizmasının uygulamaya konulmasıyla öldürücü boyutta idari para cezası yerine ihtar verilen 300’ün üzerindeki bayiler adına EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer’e teşekkür ziyaretinde bulunan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi: “Maden Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a ihtar mekanizmasının konulmasında EPDK’nın çok büyük katkıları oldu. Kanunun çıkmasında emeği geçen Hükümet üyelerine, Enerji Komisyonu üyelerine, milletvekillerine, EPDK Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz olmak üzere, EPDK Kurul Üyelerine, EPDK Başkan Yardımcılarına, Daire Başkanlarına ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum. Kanunun Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından düzeltilebilir fiillerin tespiti konusunda yoğun mesai harcayan Sayın Yılmaz Tamer’e bayilerimiz adına bilhassa teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu düzenlemeler yapılmasaydı 300’ün üzerindeki bayimize uyarı değil, öldürücü boyutta idari para cezası verilecekti. Bu düzenlemelerin olumlu etkilerini çok net görüyoruz. Bir kez daha tüm EPDK yetkililerine teşekkürlerimizi iletiyorum.”