HÜKÜMETTEN ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ

HÜKÜMETTEN ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ

17 Ekim 2016

Başbakan Binali Yıldırım, Ödemiş'te Milli Tarım Projesi'ni açıkladı. Başbakan Yıldırım, çiftçiye verilecek desteğin yılda 2 sefer olarak yeniden düzenleneceğini açıkladı. İlk destek nisanda veya mayıs ayında ikinci destek ise ekimde verilecek. Çiftçinin kullandığı mazotun yarısını ise devlet ödeyecek.

Tarımda havza bazlı üretime destek verileceğini bildiren Yıldırım, şöyle konuştu:

“Tarımda havza bazlı üretime destek verilecek. Destekler daha bilinçli hale gelecek. Tarım yapılan her yer tek tek masaya yatırıldı. Böylece 941 havza ortaya çıkarıldı. 941 havzada hangi ürünler yetişti. Pamuk nerede yetişir, zeytin nerede yetişir, yulaf nerede yetişir. Yonca, yem bitkileri nerede yetişir. Hangisi daha az su ister, bunları belirleyince iş kolaylaşıyor.

Taşıma suyuyla pirinci çeltiği yapamazsınız. Şimdi çok ürün var. 50 tane ürün var. Stratejik ürün hangi ürün. 19 ürün var. Bu ürünleri hangi havzalarda daha iyi yetişiyor daha az maliyetle yetişiyor bunları dağıttık, bunlara göre havza destekleri meydana geldi. Mesela bunlar içinde buğday, her yerde destekliyoruz. Yurdun her köşesinde destek olacak. Yem bitkileri her tarafta desteklenecek. Her yerde hayvancılık var.”

İLK YILDA BİR BAŞVURU

“Destekleme başvuruları çok basitleştiriliyor. Çiftçiler ilk bir yıl içerisinde bir başvuru yapacak. Biz 13 milyardan fazla para veriyoruz. Kimse memnun değil. Burada bir yanlış var. O yanlışın düzelmesi lazım. 6 kattan fazla desteği artırmışız. Yeterli desteği alamıyoruz. Arkadaşlar niye böyle dedik. Çalıştılar ettiler gördük ki 12 aya destekler yayılmış parça parça bir işe yaramıyor. Bir derde yaramıyor. Yaraya merhem olmuyor. Öyle bir şey yapalım ki insanların aldığı destek anlamlı hale gelsin. Yılda iki sefer vereceğiz desteği. Ekim ve hasat zamanı. İlk destek nisanda mayısta ikincisi ekimde. Aldığımız paranın hayrını görelim. Nasırlı ellerin hakkını alın teri kurumadan ödemiş olalım.”