İSTASYONDAKİ MARKETLER SAAT SINIRLAMASININ DIŞINDA TUTULDU

İSTASYONDAKİ MARKETLER SAAT SINIRLAMASININ DIŞINDA TUTULDU

24 Mart 2020

PÜİS’in İçişleri Bakanlığı nezdinde yaptığı girişimler sonucunda istasyonlardaki marketler saat sınırlamasının dışında tutuldu.

Konuya ilişkin üyeleri bilgilendiren bir duyuru yayınlayan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:

“Değerli Başkanlarım,

Sendikamızın Kıymetli Üyeleri,

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile sabah yaptığımız görüşmede Bakanlığın marketlere ilişkin genelgedeki saat sınırlamasının istasyonlardaki marketleri kapsaması halinde marketlerde bulunan POS cihazları ve WC’ler nedeniyle mağduriyet yaşanacağını iletmiş ve istasyonların bu kapsamdan çıkarılmasını talep etmiştik.

Bu talebimize istinaden İller İdaresi Genel Müdürü Sayın Ali Çelik ile yaptığım görüşmede İSTASYONLARIN SAAT SINIRLAMASI DIŞINDA TUTULACAĞINI ifade eden Sayın Ali Çelik, bu durumu Valiliklere bir yazı ile bildirildiğini söyledi. Kendilerine duyarlı yaklaşımlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Değerli Başkanlarım,

Sendikamızın Kıymetli Üyeleri,

İstasyonlardaki marketler saat sınırlamasının dışında tutuldu ama genelgede yer alan diğer hususlara uymak durumunda. Sizlerden ricam kendiniz, çalışanlarınız ile müşterilerinizin sağlığı ve herhangi bir cezaya maruz kalmamak için İçişleri Bakanlığının genelgesinde yer alan aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz.

  1. Market içindeki en fazla müşteri sayısı, depolar ve idari bürolar hariç olmak üzere müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek.
  2. Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek.
  3. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirler alınacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.
  4. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.”