LPG’Lİ ARAÇLAR İÇİN SADECE TSE STANDARDINA UYGUN KAPALI OTOPARKLARA İZİN VERİLECEK

LPG’Lİ ARAÇLAR İÇİN SADECE TSE STANDARDINA UYGUN KAPALI OTOPARKLARA İZİN VERİLECEK

14 Mayıs 2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile ilgili Değişiklik Taslağı” görüşlere açıldı.

Buna göre, Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) 9881 numaralı ‘Araç park yerleri için kurallar’ standardında yer alan şartlara uyan kapalı otoparklar LPG’li araçların girişine izin verebilecek. TSE’den standarda uygunluk belgesi ile mahallin itfaiye teşkilatının iznini almaları kaydıyla LPG’li araçların girmesine ruhsat vermeye yetkili idarelerce izin verilebileceği ifade edildi. Ancak konutların yer aldığı binalar kapsam dışında bırakıldı.

Ruhsat vermeye yetkili idareler, izin verilen otoparkların periyodik olarak denetimlerini yapmakla yükümlü olacak.

Bu otoparkların araç giriş kısmına; idare izni, periyodik denetim bilgisi ile TS 9881’e uygunluk işareti en az 70×50 ebatlarında, araçların görebileceği şekilde asılacak.

Bu otoparkları kullanacak araçlarda, LPG dönüşümünün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslara uygun olduğunu gösteren barkod veya QR kod işaretlemeleri aranacak. Uygun olmayan araçlar yetkilendirilen görevlilerce otoparka alınmayacak.