LPG’Lİ ARAÇLARIN KAPALI OTOPARKLARA GİRMELERİNİN ÖNÜ AÇILDI

LPG’Lİ ARAÇLARIN KAPALI OTOPARKLARA GİRMELERİNİN ÖNÜ AÇILDI

04 Kasım 2020

LPG'li araçların AVM'lerin kapalı otoparklarına girebilmesi için koşullar belirlendi.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, alışveriş merkezlerinde (AVM) bulunan kapalı otoparklara, belirlenen şartların sağlanması halinde LPG kullanan araçların girmesine izin verilecek.

AVM'lerdeki kapalı otoparklara LPG'li araçların girebilmesi için Türk Standardları Enstitüsü'nden (TSE) hizmet yeterlik belgesi ve mahallin itfaiye teşkilatından "uygun" görüşü alınacak.

Ayrıca, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı vermeye yetkili idareler, otoparkların kayıtlarını tutarak, yıllık denetimlerini yapmak ya da yaptırmakla yükümlü olacak.

PÜİS GENEL BAŞKANI OKUMUŞ: “GİRİŞİMLERİN OLUMLU SONUÇLANMASI SEVİNDİRİCİ”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:

“LPG’li araçların kapalı otoparklara alınması uzun zamandır sektörümüzün gündeminde olan ve üzerinde çalışılan bir konuydu. Bu çalışmaların olumlu sonuçlanarak LPG’li araçların da kapalı otoparklara alınmasının önünün açılması sevindirici. Bu aynı zamanda sektörün birlik içinde, beraber hareket ettiği takdirde istenilen sonuca ulaşılabileceğinin bir kanıtı olması bakımından da önemli. Emeği geçen tüm sektör temsilcilerine ve kamu yetkililerine şükranlarımızı sunuyorum.”

LPG'Lİ ARAÇLARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI AYRI OLACAK

Yönetmelik uyarınca LPG'li araçların alınabileceği kapalı otopark alanları, 1'inci bodrum katlardan daha aşağıdaki katlarda konumlandırılamayacak ve diğer araçların alınacağı otoparklar ile LPG'li araçların giriş ve çıkışları birbirinden ayrı olarak düzenlenecek.

Otoparkların havalandırma ve elektrik tesisatı yeniden düzenlenecek. Otoparkları, tescil belgesinde LPG'li olduğu belirtilen ve geçerli muayenesi bulunan araçlar kullanabilecek, gerekli koşulları sağlamayan araçlar otoparklara alınmayacak.