OPEC’İN ADI YETTİ: VARİL FİYATI 48 DOLAR

OPEC’İN ADI YETTİ: VARİL FİYATI 48 DOLAR

27 Eylül 2016

OPEC üyeleri Cezayir’de toplandı. İlk gün zirveden sonuç çıkmadı. Ancak zirvenin adı bile petrolün varil fiyatında yüzde 4’lük artış sağladı,

Cezayir'de dün başlayan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) gayriresmi toplantılarından herhangi bir sonuç çıkmadı. İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, OPEC üyelerinin Cezayir'deki toplantının yalnızca istişari olduğunu ve fazla beklenti içine girilmemesi gerektiğini söyledi.

50 DOLARIN ALTI ZARAR VERİR

Zanganeh, "Bu istişari bir toplantı ve beklentilerimiz de bu yönde olmalı. OPEC üyeleri arasında (Cezayir'deki) görüşmeler kasım ayında Viyana'da gerçekleştirilecek OPEC zirvesi için kullanılabilir" dedi. Cezayir Enerji Bakanı Nureddin Butarfe de petrol fiyatlarının 50 doların altında seyretmesinin petrol şirketlerinin varlığını tehdit edeceğini söyledi. Butarfe, "Petrol fiyatlarının 50 doların altında seyretmesi durumunda büyükler de dahil hiçbir petrol şirketi buna direnemeyecek" dedi. Butarfe, Suudi Arabistan'ın günlük üretimini 10 milyon 500 bin varilden 10 milyon 100 bin varile çekmeye hazır olduğunu ifade etti.

ABD DE YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak da OPEC ile görüşmeler için dün Cezayir'e gitti. OPEC üyelerinin toplanması dahi petrol fiyatlarının artmasına sebep oldu. Dün petrolün varil fiyatı yüzde 4 artış gösterdi. Brent petrolün varili 47.64 dolara kadar çıktı. Rusya'nın da dahil olduğu görüşmeler petrolün 'boğa piyasası'na girmesine neden oldu. OPEC zirvesi ABD kaya gazı üreticileri tarafından da yakından takip ediliyor. Halihazırda planlı olmayan üretim kısıntısı günlük 2 milyon varili bulduğu için üye ülkeler üretimi kısma konusunda isteksiz.