Pazar günü ceza yağdı

Pazar günü ceza yağdı

12 Şubat 2014

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ceza yağdırdı... Eropet'in akaryakıt bayilerine tek seferde toplam 98 milyon TL ceza kesilirken Raman Akaryakıt'a bağlı 51 istasyona toplam 37.2 milyon lira ceza kesildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, ilgili mevzuat hükümlerine aykırı hareket eden şirket ve kuruluşlara yönelik idari para cezasından lisans iptaline kadar önemli uygulamaların bulunduğu kararlar aldı. Kurul'un ilgili kararları Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kurumlara tek seferde verilen cezalar 98 milyona kadar çıktı. Resmi gazetede yer alan bilgilere göre büyük çaptaki cezalar şöyle sıranladı.

"DAĞ/859-2/19123" sayılı dağıtıcı lisansı sahibi Eropet Akaryakıt Dağıtım Taşımacılık İnşaat Pazarlama Petrol Ürünleri İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin sözleşmeli bayisi olan 133 akaryakıt istasyonunda stok hareketleri ve akaryakıt alım satım işlemlerinin elektronik ortamda, günlük olarak izlenebilmesine yönelik otomasyon sistemini kurmaması nedeniyle her bir bayi için 739 bin 666 lira olmak üzere toplam 98 milyon 375 bin 578 lira idari para cezası uygulanmasına hükmedildi.

Marpet Otomotiv Akaryakıt Madeni Yağ İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin, sözleşmeli bayisi olan 4 akaryakıt istasyonlarında otomasyon sistemini kurmaması, bildirim yükümlülüğünü yerine getirmemesi ve süresinde savunma yapmaması gerekçeleriyle toplamda 2 milyon 958 bin 664 lira idari para cezası kesildi.

Meram Otomasyon Bilgisayar Petrol Dağıtım Nakliyat ve Turizm Ticaret Anonim Şirketinin sözleşmeli bayisi olan 25 akaryakıt istasyonunda otomasyon sistemini kurmaması, bildirim yükümlülüğünü yerine getirmemesi ve süresinde savunma yapmaması nedenleriyle toplamda 18 milyon 491 bin 650 lira idari para cezası verildi.

Raman Akaryakıt Dağıtım Nakliyat Petrol Ürünleri Sanayi İç ve Dış Ticaret Limited Şirketinin sözleşmeli bayisi olan 51 akaryakıt istasyonunda otomasyon sistemini kurmaması ve süresinde savunma yapmaması nedenleriyle toplam 37 milyon 722 bin 966 lira idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

kaynak:hürriyet