PETROL 3 HAFTANIN EN YÜKSEĞİNİ GÖRDÜ

PETROL 3 HAFTANIN EN YÜKSEĞİNİ GÖRDÜ

30 Eylül 2016

 

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, 49,8 dolar ile son 3 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin, günlük petrol üretimini belli bir seviyede tutma konusunda anlaşması sonrasında yükselişe geçen petrol fiyatları, Rusya'nın da söz konusu adımlara eşlik etmeye hazır olduklarını bildirmesiyle 49 doları aştı.

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, söz konusu gelişmelerin etkisiyle dün günü yüzde 2'ye yakın artışla 49,66 dolardan tamamlamıştı. Bugün Asya piyasalarında 49,80 dolar ile 8 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gören Brent petrolün varil fiyatı, etkisini artıran kar satışlarıyla düşüşe geçerek saat 10.20 itibarıyla yüzde 0,9 azalışla 49,2 dolara indi.

Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı da dün 48,3 dolarla son bir ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından, bugün dünkü kapanış seviyesine kıyasla yüzde 0,9 düşüşle 47,3 dolardan alıcı buldu.

Analistler, petrol üretimi konusunda anlaşma sağlanmasına karşın anlaşmanın detaylarına ilişkin belirsizliğin devam ettiğini ve kasım ayındaki OPEC toplantısına kadar fiyatlardaki dalgalanmanın sürebileceğini ifade ediyor.

Teknik açıdan Brent türü ham petrolün varil fiyatının 49,0 doların üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 50-51 dolar bandının takip edileceğini aktaran analistler, 48,0 doların ise destek konumuna geldiğine dikkati çekiyor.