PÜİS AKDENİZ BÖLGESİ BAYİ TOPLANTISI GENİŞ BİR KATILIMLA YAPILDI

PÜİS AKDENİZ BÖLGESİ BAYİ TOPLANTISI GENİŞ BİR KATILIMLA YAPILDI

06 Kasım 2019

PÜİS’in Antalya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde yapılan PÜİS Akdeniz Bölgesi Bayi Toplantısı geniş bir katılımla Antalya Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.

Antalya Ticaret Odası Başkanı Davut Çetin’in açış konuşmasıyla başlayan toplantı PÜİS Antalya Şube Başkanı Mücahit Turgut’un konuşmasıyla devam etti. Ardından PÜİS Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret Odası 14. Meslek Grubu Başkanı Mehmet Ali Çakırer konuştu.
Daha sonra TOBB Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanvekili ve PÜİS Yüksek Konsey Üyesi Ali Yılmaz konuştu. 10 yıl önce Antalya Petrolcüleri olarak bir meşale yaktıklarını ancak ilerleyen dönemlerde kar paylaşımı konusunda dağıtıcıların bayilere haksızlık yaptığını söyleyen Yılmaz, PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş sayesinde bu haksızlığın giderildiğini ve EPDK tarafından alınan bir kararla kar payının en az yüzde 55’inin bayilere verilmesinin kural haline getirildiğini belirtti. Ayrıca yine aynı EPDK kararıyla otomasyon gibi bazı giderlerin dağıtıcılar tarafından artık bayilere yansıtılamayacağını sözlerine ekledi.

OKUMUŞ: TÜRKİYE’DE VERGİ KAÇAKÇILIĞI AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞININ ÖNÜNE GEÇMİŞTİR

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş yaptığı konuşmada akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığına dikkat çekerek Türkiye’de akaryakıt sektöründeki vergi kaçakçılığının akaryakıt kaçakçılığının önüne geçtiğini belirterek vergi kaçakçılığının önlenmesi için uçtan uça takip sisteminin bir an önce hayata geçirilmesini talep ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Akaryakıttaki vergi kaçakçılığının önlenmesi için çok yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Konuyla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı ve EPDK ile sürekli görüşüyoruz. EPDK ve Gelir İdaresi Başkanlığı vergi kaçakçılığının önlenmesi için çok önemli mevzuat düzenlemeleri yaptılar. Önümüzdeki süreçte yapmaya devam edecekler. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı ve EPDK’ya şükranlarımızı sunuyorum.”

EPDK tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan kar paylarının bölüşümü ve finansal promosyonlara ilişkin kurul kararlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Genel Başkan Okumuş, “EPDK aldığı iki kurul kararı akaryakıt sektörü için milat niteliğinde kararlardır. Her iki karar da bayilerimizin nefes almasını sağlayarak rahatlatmıştır. Bu kararlar için de EPDK’ya şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Genel Başkan İmran Okumuş’un konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Bu bölümde PÜİS Genel Başkanı Okumuş son gelişmeler ışığında bayileri soru cevap şeklinde bilgilendirdi.

Daha sonra PÜİS Antalya Şubesi eski Başkanı ve PÜİS Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Yusuf Akçay’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi.