PÜİS EGE BÖLGESİ BAYİ TOPLANTISI YAPILDI

PÜİS EGE BÖLGESİ BAYİ TOPLANTISI YAPILDI

22 Kasım 2019

PÜİS İzmir Şubesi hinterlandındaki bayilerin yoğun katılımıyla yapılan toplantı İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. PÜİS İzmir Şube Başkanı Onur Yaman’ın açış konuşmasıyla başlayan toplantı, İzmir Ticaret Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri’nin konuşmasıyla devam etti.

Daha sonra EPDK Petrol Piyasası Dairesi Enerji Uzmanı Ümit Aygün konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Aygün EPDK’nın son dönemde yaptığı mevzuat düzenlemelerini kısaca anlattı. Daha sonra TSE Ulaşım ve Lojistik Sistemleri Merkezi Başkanlığı Uzmanı Zeynep Eker Genel, ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Şube Müdürü Yücel Yavuz birer konuşma yaptı.

Daha sonra PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi.

PÜİS’in Türkiye’de akaryakıt sektörünün çatı kuruluşu olduğunu söyleyen Genel Başkan Okumuş, “Türkiye’de akaryakıt bayilerinin haklarını korumak amacıyla kurulan PÜİS, bayilerin haklarını savunan tek sivil toplum kuruluşudur” dedi.

PÜİS’in adalet, şeffaflık ve mali disiplin olmak üzere vazgeçilmez 3 ilkesi olduğunu söyleyen Genel Başkan İmran Okumuş, PÜİS’in yaptığı girişimlerle birçok konuda somut kazanımlar elde ettiğini belirterek, “Çalışmalarımız sonucunda iki yıl önce belirlediğimiz 25 sorunun 21’ini iki yıl içinde çözdük. Ancak ne yazık ki akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığının önlenmesi konusunda çok yoğun çalışmamıza rağmen henüz somut bir adım atılmadı” diye konuştu.

Akaryakıt sektörünün en önemli sorununun maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar olduğunun altını çizen Genel Başkan İmran Okumuş, “Sektörün ilk 10 firmasının satışları düşerken, fatura ticareti yapan dağıtım şirketlerinin satışları önemli ölçüde artmış. Dürüst bayiler satış yapamazken, vergi kaçakçılarının satışları her geçen gün artıyor. Bu sorunun mutlaka çözülmesi lazım. Önerilerimizden biri akaryakıtın uçtan uca takibi” şeklinde konuştu.

Genel Başkanın konuşmasının ardından soru cevap bölümünde bayilerin sorularına yanıt verildi.