PÜİS, ENERJİ BAKANI FATİH DÖNMEZ’E TALEPLERİNİ İLETTİ

PÜİS, ENERJİ BAKANI FATİH DÖNMEZ’E TALEPLERİNİ İLETTİ

25 Eylül 2018

Genel Başkan İmran Okumuş başkanlığındaki PÜİS heyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette bayilerin gündemindeki önemli sorunlar gündeme getirilerek çözüm talebinde bulunuldu.

Genel Başkan İmran Okumuş ziyarette; Petrol ve LPG piyasası kanunlarının revizyonu, bayilere kesilen idari para cezaları, idari para cezalarının yüksek ve suçun kapsadığı alanla orantısız olması, 6455 sayılı kanunla 5015 sayılı kanunda yapılan değişiklikler (eşyaya verilen ceza), kar marjları, nakliye ücretleri, kilometre tahdidi, taşıt tanıma sistemi ile yapılan satışlar, maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışların yarattığı haksız ve yıkıcı rekabet, otomasyon katkı ve bakım bedeli, kredi kartı komisyonları, bayilerin üzerindeki istihdam yükü, 13. finansal promosyonlar, intifa hakkı terkin harcı, dağıtım şirketi kurma şartları, akaryakıt üzerinden yapılan vergi kaçakçılığı konularında yaşanan sorunlara dikkat çekerek bu sorunların çözümlenmesi talebinde bulundu.

Genel Başkan Okumuş, 17 Mayıs 2018 tarihinde akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) eşel mobil sistemine geçilmesinin ardından bazı dağıtım şirketlerinin "depolama", "elleme", "katkı bedeli”, “ürün edinme bedeli” gibi sair adlarla bayilere ek faturalar gönderdiklerini belirterek, “Bazı dağıtım şirketleri, bayilerin kar marjlarını ek faturalarla tırpanlamaktadırlar. Daha da vahimi bazı dağıtım firmalarının "depolama" ve "elleme" ücretlerini dolar bazında hesaplayıp, dolardaki artışı da bayilere yansıtmalarıdır. Yüz binlerce istihdam sağlayan, devletine vergisini son kuruşuna kadar ödeyen, tüketiciye günün 24 saati, yılın 365 günü kesintisiz en üst düzeyde hizmet veren akaryakıt ve LPG bayilerinin yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesi için bayilerin kar marjlarının dağıtım şirketinden bağımsız olarak belirlenmesi ve kar marjlarının günün şartlarına göre revize edilmesi gerekmektedir” dedi.

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile 5307 sayılı LPG Piyasası Kanunu revizyonlarını da gündeme getiren Genel Başkan İmran Okumuş, “İdari para cezası nedeniyle mağdur olan binlerce bayinin mağduriyetinin giderilmesi için kaçakçılık suçu dışında bayilere kesilen idari para cezaları af veya tecil edilmeli, bu yapılamıyorsa cezalar 20’de 1 oranına indirilmeli. Öldürücü boyuttaki cezalarda indirime gidilerek cezalar caydırıcı hale getirilmeli ve uyarı mekanizması tesis edilmeli. Bayilerin üzerinde maddi bir külfet olan sorumlu müdür uygulaması kaldırılmalı. 6455 sayılı kanundan önce istasyonunu kiraya veren mülk sahibinin mağduriyeti giderilmeli. 2005 yılından önce faaliyette olan akaryakıt istasyonlarına otogaz kurulması halinde kilometre tahdidi aranmamalı” şeklinde konuştu.

Akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığına ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlara da dikkat çeken Genel Başkan Okumuş, “Devletin vergi kaybına neden olan, akaryakıt piyasasında haksız ve yıkıcı rekabete neden olan vergi kaçakçılığı ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar önlenmeli. Önerimiz taban fiyat uygulamasının getirilmesi” dedi.

Son zamanlarda yüzde 3’lere dayanan kredi kartı komisyonlarına da değinen Genel Başkan Okumuş, “Bankalar Birliği Başkanı ve aynı zamanda Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın’dan görüşme talebimiz üzerine Ziraat Bankası’nın üst yönetimi ile görüşmeye başladık. Yaptığımız görüşmelerde Ziraat Bankası’nın kredi kartı komisyon oranını düşürme konusunda öncülük yapacağı izlenimini aldık. Görüşmelerimiz devam ediyor. Sayın Bakanım bu konuda bizlere destek vermenizi talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Taşıt tanıma sistemi ile yapılan satışlarda bayilerin zarar ettiklerine dikkat çeken Genel Başkan İmran Okumuş, bu sistemle yapılan satışlardaki indirimlerin oransal değil, maktu olmasını talep etti.