PÜİS FİNANSAL PROMOSYONLAR KONUSUNDA EPDK’DAN ÇÖZÜM TALEBİNDE BULUNDU

PÜİS FİNANSAL PROMOSYONLAR KONUSUNDA EPDK’DAN ÇÖZÜM TALEBİNDE BULUNDU

18 Ekim 2018

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş Başkanlığı’ndaki PÜİS Heyeti, EPDK’ya bir dizi ziyaret gerçekleştirerek finansal promosyonlar konusunda bayilerin yaşadıkları sorunların giderilmesi talebinde bulundu.

EPDK Başkan Yardımcısı Hamdi Bildirici, EPDK Kurul Üyeleri Ahmet Çağrı Çiçek, Muhammed Mustafa İzgeç ile EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer ve EPDK Petrol Dairesi Başkanı Abdullah İnce’yi ziyaret eden PÜİS Heyeti, bayilerin artan finansal yüklerine dikkat çekerek, bayilerin bir nebze olsun rahatlaması için finansal promosyonlara bir düzenleme getirilmesini talep etti.

Ziyaretlere ilişkin bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, “Akaryakıt bayilerinin kar payları bugün itibariyle brüt yüzde 4.4 seviyelerine düşmüş durumda. Bayiler Sorumlu Müdür, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı, İş Güvenliği Uzmanı gibi ek istihdam yükünün yanı sıra, kredi kartı komisyonu, elektronik satışlar ve finansal promosyonlar nedeniyle önemli bir finansman yükünü de taşıyor. Bayiler bu kar payıyla bu yükleri taşıyamaz duruma geldi. Zarar eden bayiler tek tek iflas etmeye başladı. Bayiler, akaryakıt sektörünün en önemli zinciridir. Tüketicilere günün 24 saati, yılın 365 günü en üst düzeyde hizmet veren akaryakıt bayilerinin bir nebze olsun rahatlatılması için finansal promosyonlar sorununa sektörü de tüketicileri de mağdur etmeyecek bir çözüm bulunması gerekiyor. Bu talebimizi EPDK yetkililerine ilettik. Konuyu yakından takip ediyoruz. En büyük arzumuz ve isteğimiz bu soruna en kısa sürede bir çözüm bulunmasıdır” dedi.