PÜİS GENEL BAŞKANI İMRAN OKUMUŞ, İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN TALEPLERİNİ İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’YA İLETTİ

PÜİS GENEL BAŞKANI İMRAN OKUMUŞ, İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN TALEPLERİNİ İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’YA İLETTİ

28 Mart 2018

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün gerçekleştirilen “YOİKK 2017-2018 Reformları Lansmanı Toplantısı”nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları konusunda yaşanan sorunları aktardı.

“İKİ AYRI RUHSAT DÜZENLENMELİ”

Genel Başkan Okumuş, işleticinin değişmesi durumunda yeniden İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alınmasının çok zor ve uzun sürelerde mümkün olabildiğini belirterek, “Bu konuda yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla akaryakıt ve otogaz istasyonları için “İşyeri Açma Ruhsatı” ve “İşyeri Çalışma Ruhsatı” olarak iki ayrı ruhsat düzenlenmeli, böylece işleticinin değişmesi durumunda sadece “İşyeri Çalışma Ruhsatı”nın yenilenmesi yeterli olmalıdır. Bu yapıldığı takdirde, ruhsatlandırılmış olan işyerindeki faaliyeti yürütecek işleticinin değişmesi halinde sadece işleticiye ait ruhsatın değiştirilmesi söz konusu olacaktır” dedi.

“ADRES DEĞİŞİKLİĞİNDE İSTASYONLARIN MÜKTESEP HAKLARI KORUNMALI”

Genel Başkan Okumuş, son Büyükşehir Yasasıyla daha önce ilçe belediyelerinden alınan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları konusunda yetkinin büyük şehir belediyelerine devredildiğini belirterek şunları söyledi: “Yasadan önce belediyeler tarafından resen yapılan adres değişikliğinde ilçe belediyelerinden alınan adres değişikliği yazısı ile aynı gün İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarının adres bölümü de yenileniyordu. Ancak yasadan sonra resen yapılan adres değişikliklerinde Büyükşehir Belediyeleri adres değişikliği yazısı ile İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatını güncellemek yerine, bayilerimiz sanki yeniden ruhsat başvurusunda bulunuyorlarmış gibi bir yığın belge istiyorlar. Bayilerimiz ilçe belediyelerinden aldıkları evrakları Büyükşehir Belediyelerine verdiklerinde ise ilçe belediyelerinin hatalarından dolayı eksik olan belgelerin bayiler tarafından tamamlanmasını ve istasyonlar sanki yeniden yapılıyormuş gibi bayilerden tadilat yapılmasını istiyorlar. Oysa geçmişte mevzuata uygun olarak İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alan bu istasyonlar yıllardır faaliyette bulunuyorlar. Bayilerin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları geçerliliğini koruyorken, bayilerden sil baştan evraklar istenmesi bayilerimizin mağduriyetine neden oluyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için “Adres değişikliği durumunda adres değişikliği yazısı dışında herhangi bir belge istenmeksizin, sadece İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatındaki adres bölümünün yeniden düzenlenmesi bayilerimizin bu nedenle yaşadığı mağduriyeti önleyecektir” dedi.