PÜİS GENEL BAŞKANI İMRAN OKUMUŞ TV1’DE AKARYAKIT FİYATLARINI DEĞERLENDİRDİ

PÜİS GENEL BAŞKANI İMRAN OKUMUŞ TV1’DE AKARYAKIT FİYATLARINI DEĞERLENDİRDİ

24 Kasım 2017

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş bugün (24 Kasım 2017) TV 1 Televizyonuna saat 13.20’de canlı olarak bağlanarak akaryakıt fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

“AKARYAKIT FİYATLARI SERBEST PİYASA KOŞULLARINA GÖRE OLUŞUYOR”

Akaryakıt fiyatlarının serbest piyasa koşulları çerçevesinde otomatik olarak oluştuğunu belirten PÜİS Genel Başkanı Okumuş: “Akaryakıt fiyatlarının artmasının nedeni uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının ve dolar kurunun yükselmesi. Tüketicide sanki bu zamları bayiler veya dağıtım şirketleri yapıyormuş gibi yanlış bir algı var. Fiyatlar tamamen petrol fiyatları ve dolar kuruna bağlı olarak artıyor.”

Genel Başkan İmran Okumuş şunları söyledi:

“VERGİLERİN YÜKSEK OLMASI KAYIT DIŞILIĞI ARTTIRIYOR”

“Malumunuz akaryakıt ürünlerinde vergiler yüksek. ÖTV’nin (Özel Tüketim Vergisi) KDV’sinin alınması vergilerin daha yüksek olmasına yol açıyor. Vergiler bu kadar yüksek olunca gayrimeşru iş yapanların iştahı kabarıyor. EPDK’nın son zamanlarda özellikle jet yakıtı ve 10 numaralı yağın illegal olarak pazarlanmasının önlenmesi konusunda aldığı kararlar kayıt dışılığı önemli ölçüde azaltsa da, fiyatlar artınca gayrimeşru iş yapanlar tekrar piyasaya çıkıyorlar.

“AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ AKARYAKIT BAYİLERİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR”

Akaryakıt hemen her sektörün önemli bir girdi ve maliyet kalemi. Akaryakıt fiyatlarının artması her sektörü olduğu gibi, tarım sektörünü de olumsuz etkiliyor. Önümüzdeki günlerde dolar kurunun ve petrol fiyatlarının düşmesi halinde akaryakıt fiyatlarında da düşüş yaşanacaktır. 

Akaryakıt fiyatları en çok akaryakıt bayilerini olumsuz etkiliyor. Fiyatlar arttıkça bayilerin sermaye ihtiyacı artıyor. Daha da önemlisi bayilerimiz akaryakıtın tümünü nakit olarak satmıyor. Fiyat artışı olduğunda, veresiye ve kredi kartı ile yapılan satışlarda bayilerimiz zarar ediyor.

“DÜNYADA EN ÇOK ANA DAĞITIM ŞİRKETİ TÜRKİYE’DE VAR”

Dünyada en çok ana dağıtım şirketi Türkiye’de var. Yeni kurulan küçük dağıtım şirketleri kendi kurdukları istasyonlarda otomasyon sistemini devre dışı bırakarak vergi kaçakçılığı yapıyorlar. Sektörümüzde kaçak akaryakıt kalmadı, ancak kayıt dışı akaryakıt önemli boyutta devam ediyor. Sektörümüzün en önemli sorunlarından biri bu. Bir yandan ülkemizde çok yüksek fiyatlarla akaryakıt satılırken, diğer yandan akaryakıt fiyatları çok yüksek olduğu için çok önemli boyutta vergi kaçakçılığı var.”