PÜİS GENEL BAŞKANI İMRAN OKUMUŞ, UCUZ YAKIT TABELALARINA DİKKAT ÇEKTİ

PÜİS GENEL BAŞKANI İMRAN OKUMUŞ, UCUZ YAKIT TABELALARINA DİKKAT ÇEKTİ

28 Mart 2018

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün gerçekleştirilen “YOİKK 2017-2018 Reformları Lansmanı Toplantısı”nda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar nedeniyle bayilerin mağduriyetini dile getirdi ve yol kenarlarındaki ucuz yakıt tabelalarının yasaklanmasını talep etti. 

UCUZ YAKIT TABELALARI MEVZUATA AYKIRI

Genel Başkan Okumuş görüşmede şunları söyledi, “Ülkemizde özellikle şehirlerarası yollarda ‘ucuz yakıt’ tabelalarına maalesef sık sık rastlamak mümkündür. Mevzuata aykırı bir şekilde yapılan bu ilanlarda afişe edilen fiyatlar her şeyden önce akaryakıtın maliyetinin de altındaki fiyatlardır. Ticarette hiç kimse zararına satış yapmaz. Bir ürün maliyetinin de altındaki fiyatlarla satılıyorsa o ürünün kalitesinden şüphe duymak gerekir” dedi. Okumuş, akaryakıt fiyatlarını mevzuata aykırı olarak ilan edenler hakkında özellikle akaryakıt kalitesi konusunda denetimlerin arttırılması ve gerekli yasal işlemlerin yapılması halinde kalitesiz ürün satışlarının ve usulsüz fiyat ilanlarının önüne geçileceğini söyledi. 

“SAYAÇLARIN PERİYODİK MUAYENELERİNDE CEZALAR POMPA BAŞINA UYGULANMALI”

Akaryakıt ve LPG sayaçlarının periyodik muayeneleri konusunda yaşanan sıkıntıları da gündeme getiren PÜİS Genel Başkanı Okumuş, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı elemanları tarafından akaryakıt ve LPG sektöründe yapılan denetimlerde, akaryakıt ve LPG sayaçlarının periyodik muayenelerinde damga süreci dolmuş, kopmuş veya bozulmuş her bir tabancaya ayrı idari para cezası uygulanmaktadır. Bir istasyonda ortalama 32 tabanca olduğu düşünüldüğünde, sadece damga süresi geçtiği için bir istasyona uygulanan idari para cezası miktarı yaklaşık 60 bin TL’ye ulaşmaktadır. Kaldı ki, satış miktarı yüksek istasyonlarda pompa sayacı 20’yi, tabanca sayısı ise 160’ı bulmaktadır. Bu istasyon sahibinin damga süresini geçirmesi halinde ödeyeceği idari para cezası 221.600 TL’yi bulacaktır. Talebimiz, verilecek idari para cezasının her bir tabancaya ayrı ayrı değil, pompa başına uygulanmasıdır” dedi.