PÜİS GENEL BAŞKANI OKUMUŞ’TAN, YEREL YÖNETİMLER GENEL MÜDÜRÜ KONAK’A ZİYARET

PÜİS GENEL BAŞKANI OKUMUŞ’TAN, YEREL YÖNETİMLER GENEL MÜDÜRÜ KONAK’A ZİYARET

20 Eylül 2019

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette akaryakıt ve LPG bayilerinin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatından kaynaklanan sorunlarını Genel Müdür Konak’a aktaran Genel Başkan Okumuş, geçmişte alınan ruhsatların müktesep hak olarak değerlendirilmesi halinde sorunun çözümleneceğini ifade ederek gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etti. Genel Başkan İmran Okumuş ayrıca konuya ilişkin PÜİS raporunu Genel Müdüre iletti.

PÜİS Raporunda, şu ifadeler yer alıyor:

“Bilindiği gibi, 6 Aralık 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6360 sayılı kanun ile 13 ilimizde büyükşehir belediyesi kurulmuş ve bu illerin il belediyeleri büyükşehir belediyesine dönüştürülmüştür. Söz konusu kanunun uygulamaya geçmesini müteakip, daha önce bağlı oldukları belediyelerden İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alan akaryakıt istasyonlarından 6360 sayılı Kanunla yeni büyükşehir olan belediyelerin yeniden İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı istemesi binlerce akaryakıt bayisinin mağduriyetine neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra ayrıca tadilat veya el değiştirme nedeniyle geçmişte kurulan ve o günün mevzuatına göre ruhsat alan istasyonlardan sil baştan ruhsat istenmesi de aynı mağduriyeti yaratmaktadır.

Bu mağduriyetlerin kaynağı ise akaryakıt bayilerinin geçmişte TS standartlarına göre aldıkları İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarının yenilenmesinde TS standartlarındaki mesafelerin değil, 19.12.2007 tarih ve 26735 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelikteki mesafelerin uygulanmasının istenmesidir.  Geçmişte o gün yürürlükte bulunan mevzuata uygun bir şekilde kurulan ve alınan üst düzey güvenlik önlemleriyle bugüne kadar faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdüren bu istasyonlar, daha sonra çıkarılan bu yönetmelikteki mesafeleri karşılayamadıkları için ruhsatlarını yenilemekte önemli engellere takılmaktadırlar.

Geçmişte alınan ruhsatların gerek 6330 sayılı Kanun ile kurulan yeni Büyükşehir Belediyelerinde, gerekse diğer belediyelerde geçerliliğinin korunması halinde devletimize katma değer yaratan, yüzbinlerce kişinin istihdam kapısı olan akaryakıt bayilerinin yaşadıkları bu mağduriyetler giderilecektir.

Akaryakıt sektörünün ve akaryakıt bayilerinin sorunlarının çözümü için bizlere destek veren Hükümetimizin bu sorunumuza da duyarsız kalmayacağına ve yürürlüğe konulan bir kanunun mevcut işletmeleri olumsuz etkilemesine izin vermeyeceğine inancımız tamdır.”