PÜİS’İN GİRİŞİMLERİYLE İSTASYONLAR MARKET DÜZENLEMESİNDEN MUAF TUTULDU

PÜİS’İN GİRİŞİMLERİYLE İSTASYONLAR MARKET DÜZENLEMESİNDEN MUAF TUTULDU

26 Mart 2020

PÜİS’in girişimleri sonucunda akaryakıt istasyonlarındaki marketler, İçişleri Bakanlığı’nın market düzenlemesinden muaf tutulmuştu.  Söz konusu muafiyete ilişkin yazı İçişleri Bakanlığınca Valiliklere gönderildi.

Yazıda şu hususlar yer aldı:

“İlgi yazımız ile, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını karşısında en temel risk unsurunun virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekanlar/alanlar olduğundan bahisle yaşanan salgının biran önce engellenmesi için market ve şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma araçları için alınan ilave tedbirler bildirilmişti.

        İlgi yazı ile iletilen tedbirler çerçevesinde bazı hususlara ilişkin olarak, herhangi bir karışıklığa meydan verilmemesi açısından, ilave açıklama yapılması kararlaştırılmıştır.

        Bu kapsamda;

        a)      “Bakkallar”, “büfeler” ve “akaryakıt istasyonlarının parçası olup akaryakıt satışının pos cihazıyla yapıldığı, yiyecek-içecek satışı olan ve lavabo ile wc hizmetlerinin sunulduğu işletmeler” ilgi yazıda 1. madde içerisinde belirtilen ve 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet vereceği talimatlandırılan “tüm marketler” ifadesinden muaftır.

        b)      Diğer yandan, “personel servisleri” 2. maddede belirtilen “toplu taşıma araçları” kapsamında olmayıp istisna olarak değerlendirilecektir.

        Bilgi ve gereğini arz ve rica ederim.”