PÜİS’İN GİRİŞİMLERİYLE ATIK BEYANI SÜRESİ 31 MAYIS’A KADAR UZATILDI

PÜİS’İN GİRİŞİMLERİYLE ATIK BEYANI SÜRESİ 31 MAYIS’A KADAR UZATILDI

28 Mart 2020

PÜİS Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne müracaat ederek atık beyanı için internet erişiminde sıkıntılar yaşandığını belirterek akaryakıt istasyonu sahiplerinin bu süreçte bir mağduriyet yaşamamaları için 31 Mart’a kadar 2019 yılı için vermeleri gereken atık beyan süresinin uzatılmasını talep etmişti.

PÜİS’in talebini olumlu karşılayan Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü internet sitesinden bir duyuru yayınlayarak sürenin 31 Mayıs 2020 tarihine kadar ertelendiğini duyurdu.

Bakanlığın duyurusu şöyle:

“Ülkemizde görülen Covid-19 salgını nedeniyle tüm ülke sathında alınan tedbirler uyarınca yapılan düzenlemeler doğrultusunda; Atık Yönetimi Yönetmeliği’nin 15. maddesine dayanılarak düzenlenen ve bildirim/beyan/belgeleme yapılması öngörülen işlemler (Atık Yönetim Uygulaması /ATYÖN ile Atık Beyan Sistemi /TABS işlemleri hariç) için ilave süre verilmesi uygulamasına gidilmiştir.

Bu kapsamda; Atık Yönetimi Yönetmeliği ve atık yönetimine ilişkin ilgili diğer mevzuat uyarınca atık üreticileri, yetkilendirilmiş kuruluşlar, belediyeler, plastik poşet üretenler ve piyasaya süren satış noktaları dâhil, genişletilmiş üretici sorumluluğuna tabi diğer tüm işletmelerce Bakanlığımıza/İl Müdürlüklerimize iletilmesi gereken bildirim/beyan/müracaat/belgelendirme işlemlerinin 31.05.2020 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir.”