PÜİS’İN YOĞUN GİRİŞİMLERİYLE PETROL VE LPG PİYASALARINDA UYARI MEKANİZMASI UYGULAMAYA KONULDU

PÜİS’İN YOĞUN GİRİŞİMLERİYLE PETROL VE LPG PİYASALARINDA UYARI MEKANİZMASI UYGULAMAYA KONULDU

26 Mart 2019

Sendikamızın uzun zamandır yürüttüğü girişimler sonucunda Petrol ve LPG Piyasası Kanunlarında yapılan değişikliklerle her iki sektöre uyarı mekanizması getirildi.

Kanun değişikliklerinden sonra PÜİS’in EPDK nezdinde yaptığı yoğun görüşmeler sonucunda petrol ve LPG piyasalarında EPDK’nın aldığı kararlarla niteliği itibariyle düzeltme imkanı olan fiiller listesi EPDK’nın internet sitesinde yayınlandı.  

Konuya ilişkin bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, şunları söyledi:

“Uzun zamandır gündemimizin ilk sıralarında yer alan ve yoğun mesai harcadığımız uyarı mekanizmasının sektöre getirilmiş olmasından dolayı özellikle bayilerimiz açısından mutluyuz. Piyasaya ve tüketiciye bir zararı olmayan en ufak hatalarda dahi bayilerimize öldürücü boyutlarda idari para cezası veriliyordu. Girişimlerimiz sonucunda niteliği itibariyle düzeltme imkanı olan fiiller için bayilerimize fiilin düzeltilmesi için 30 günlük süre verilmesini petrol ve LPG piyasaları için ve özellikle bayilerimiz için devrim niteliğinde bir karar olarak değerlendiriyoruz.

EPDK’nın aldığı kurul kararıyla Petrol Piyasası Kanununun ceza maddesinde yer alan 60 fiilin 28’i, LPG Piyasası Kanununun ceza maddesinde yer alan 32 fiilin 18’i uyarı kapsamına alınmış oldu.

Uyarı mekanizmasının getirilmesinde TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Elitaş’a, Komisyonun tüm üyelerine, EPDK Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz’a, EPDK Kurul Üyelerine, EPDK Daire Başkanlarına ve emeği geçen herkese Şahsım ve Teşkilatım adına şükranlarımı sunuyorum.”