PÜİS KARADENİZ BÖLGE BAYİ TOPLANTISI YAPILDI

PÜİS KARADENİZ BÖLGE BAYİ TOPLANTISI YAPILDI

11 Kasım 2019

PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler’in açış konuşmasının ardından PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş konuştu.

İKİ YIL İÇİNDE SORUNLARIMIZIN ÖNEMLİ BÖLÜMÜNÜ ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK

Genel Başkan Okumuş, konuşmasında yürüttükleri yoğun çalışmalar sonucunda iki yıl içinde sorunların önemli bir bölümünü çözüme kavuşturduklarını belirterek şunları söyledi: “2017 yılının Kasım ayında sektörün sorunları ve çözüm önerileri başlığı altında bir çalışma yaptık. 25 tane çözüm bekleyen sorun tespit ettik. Birinci sıraya her zaman olduğu gibi adaleti, şeffaflığı ve mali disiplini koyduk. Sektör bu üç değerle nasıl büyür, bu üç değerden vazgeçmeden sektörün tüm paydaşlarını PÜİS nasıl kucaklar diye bir yol haritası belirledik.

Sonra 2018 yılının Kasım ayında 1 yıl önce yaptığımız bu çalışmayı yeniden gözden geçirdik. PÜİS yaptığı çalışmalarla 1 yılda 5 sorunu çözüme kavuşturmuş. 20 sorunumuz ise devam ediyor. Bunun üzerine kalan bu sorunların çözümü için sektörümüzle ilgili tüm kurumların kapısını çaldık, bakan ve bürokratları tek tek ziyaret ettik. 2019 yılının Kasım ayında memnuniyetle ifade ediyorum ki kalan 20 sorunun da 15’ini çözüme kavuşturduk. 2 yılda 25 sorundan 20’sini çözmüş olduk. Elde ettiğimiz tüm kazanımlarımızın yoğun çalışmalarımız sonucunda elde edildiğinin bilinmesini isterim. “

DAĞITIM ŞİRKETLERİNİ KARŞI TARAFTA GÖREN BİR ANLAYIŞA SAHİP DEĞİLİZ

Dağıtım şirketlerine taraf değil, ortak gözüyle baktıklarını vurgulayan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, “Biz asla dağıtım şirketlerini karşıda gören, taraf gören bir anlayışa sahip değiliz. Dağıtım şirketleri bizim ortağımızdır. Birlikte ticaret yapıyoruz, bizim için çok değerlidirler. Biz sadece yok sayılmaya, adaletsiz ticarete karşıyız. Bu çalışmalarımız da bu adaletsizliği ortadan kaldırmak içindir” dedi.

ÇOK YAKIN ZAMANDA MALİYETİN ALTINDAKİ SATIŞLAR BİTME NOKTASINA GELECEK

Akaryakıt üzerinden yapılan vergi kaçakçılığına da dikkat çeken Genel Başkan İmran Okumuş: “Nasıl bir çocuğun annesi varsa, maliyetin altındaki fiyatla satış yapan bayilerin de bağlı oldukları dağıtım şirketleri var. Türkiye’de 98 dağıtım şirketi var. Dağıtım şirketlerinin ilk 15’inin pazar payı geçen yıl yüzde 10’a yakın azalırken, geriye kalanların pazar payları önemli ölçüde artmış. Bunlar fatura satışıyla büyümüş. Yani bu şirketler vergi kaçakçılığı yaparak büyümüş.

Biz bunları belgeleriyle birlikte başta Hazine ve Maliye Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlara sunduk. Kayıtdışı ile mücadele konusundaki önerilerimizi paylaştık. Çok kısa sürede bu sorunun önemli ölçüde çözüme kavuşturulacağına ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışların bitme noktasına geleceğine inanıyorum” dedi.

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş’un konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Bu bölümde EPDK’nın kar payı bölüşümü ve finansal promosyonlara ilişkin kararları konusunda Hükümete ve EPDK’ya şükranlarını sunan Genel Başkan Okumuş “İlk defa bu kararlarla bayiye hak verildi” dedi. Daha sonra Genel Başkan Okumuş kurul kararları konusunda bayileri bilgilendirdi.