PÜİS: MAZOT YARDIMINI YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ

PÜİS: MAZOT YARDIMINI YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ

22 Şubat 2018

ÇİFTÇİLERİMİZE MAZOT YARDIMINI YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Şubat 2018 tarihinde Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde "Çiftçilerimiz Milletin Evinde Cumhurbaşkanımız ile Buluşuyor" programında yaptığı konuşmada, 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren çiftçilerin mazot maliyetinin yarısının devlet tarafından ödeneceğine yönelik açıklamasını akaryakıt bayileri olarak yürekten destekliyoruz.

Ürünün ekiminden, tarladan kaldırılmasına kadar her aşamada kullanılan mazot, çiftçilerimiz için çok önemli bir maliyet kalemi. Çiftçilerimizin üretim maliyetinin azaltılması için ilk kez 2003 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde başlatılan mazot yardımının arttırılarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren mazot maliyetinin yarısının devlet tarafından ödenmesi çiftçilerimiz ve tarım sektörümüz için çok önemli bir adımdır.

Bugüne kadar tarım sektörüne 81 ilde, 921 ilçede ve binlerce köyde yılın 365 günü, günün 24 saati en iyi hizmeti sunan akaryakıt bayileri olarak beklentimiz, çiftçilerimizin kullanacağı mazotun akaryakıt bayilerinin istasyonlarından alınması ve çiftçilerimize mazot desteğinin vergi iadesi şeklinde verilmesidir.

Ayrıca denizcilik ve havacılık sektörlerinin gelişmesi için deniz ve hava taşıtlarına verilen ÖTV’siz yakıtların amacı dışında illegal olarak piyasada pazarlanması sonucunda devlet hazinemizin uğradığı vergi kaybının önlenmesi için bu sektörlere verilen desteğin de vergi iadesi şeklinde olmasının gerektiğini düşünüyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası