PÜİS’TEN GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI’NA KRİTİK ZİYARET

PÜİS’TEN GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI’NA KRİTİK ZİYARET

12 Eylül 2018

Genel Başkan İmran Okumuş başkanlığında Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan PÜİS heyeti akaryakıt üzerinden yapılan vergi kaçakçılığının önlenmesi ve kredi kartı komisyonlarının indirilmesi taleplerini Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Semi Okumuş’a iletti. Toplantıya Grup Başkanı Abdullah Kiraz ve Şube Müdürü Kezban Perçin de katıldı.

Ziyarette Genel Başkan Okumuş, akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığı konusunu ayrıntıları ile Başkan Yardımcısı Semi Okumuş ve Grup Başkanı Abdullah Kiraz’a aktararak akaryakıt ürünlerinin irsaliye ile sevkiyatının yasaklanmasını talep etti.  

Dağıtıcıların depolarından ikmal edilen akaryakıt için irsaliye yerine anlık olarak fatura kesilmesinin naylon fatura yoluyla yapılan vergi kaçakçılığını önleyeceğini söyleyen Genel Başkan Okumuş, “Böyle bir düzenleme yapıldığı takdirde devletimizin uğradığı milyonlarca liralık vergi kaybı önleneceği gibi, akaryakıt sektörünün en büyük sorunlarından biri olan maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar da sona erecektir” dedi.

KREDİ KARTI KOMİSYONLARI ACİLEN DÜŞÜRÜLMELİ

Ziyarette kredi kartı komisyonlarını da gündeme getiren Genel Başkan Okumuş, “Akaryakıt sektörü kredi kartının en yoğun kullanıldığı sektörlerin başında geliyor. Akaryakıt istasyonlarındaki satışların yüzde 85-90’ı kredi kartı ile yapılıyor. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) belirlediği kredi kartı takas komisyonu bugün itibariyle yüzde 2 oranına yükselmiş durumda. Yani kredi kartıyla yapılan satışların bayilerimize maliyeti yüzde 2. Bayi bu komisyonu ödemek istemediği takdirde sattığı malın bedelini ancak 35-40 gün sonra alabiliyor. Dağıtım şirketlerinin bayilere uyguladığı çek opsiyon süreleri göz önüne alındığında bayilerimizin bu süreyi beklemesi söz konusu olamıyor ve bayilerimiz bu nedenle büyük bir finansman sıkıntısı içine giriyor. Bayilerin üzerinde büyük bir finansman yükü oluşturan kredi kartı komisyon mutlaka makul seviyelere indirilmeli” dedi. Genel Başkan Okumuş, bu konuyu görüşmek üzere Türkiye Bankalar Birliği Başkanından da randevu aldıklarını dile getirdi.

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR İÇİN BAYİLERE EK MALİYET GETİRİLMEMELİ

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar konusuna da değinen Genel Başkan İmran Okumuş, kayıt dışılığın önlenmesi için PÜİS’in her zaman devletin yanında olduğunu belirterek, “Devletimizin vergi kaybına uğramaması, sektörümüzün sağlıklı bir yapıya kavuşması her zaman PÜİS’in önceliklerinden biri olmuştur. Ancak zaten çok cüzi bir kar marjıyla çalışan bayilere de ek bir mali yük getirilmemesi gerekir. Bunun için de EPDK’nın 1240 sayılı Kurul Kararında otomasyon kurulumu için öngörülen düzenleme, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın otomasyon, yazarkasa ve pompa entegrasyonu için öngördüğü düzenlemeye uyarlanmalıdır” şeklinde konuştu.