PÜİS VE SOLARAY ENERJİ’DEN DEV İŞBİRLİĞİ

PÜİS VE SOLARAY ENERJİ’DEN DEV İŞBİRLİĞİ

23 Ocak 2020

PÜİS VE SOLARAY ENERJİ’DEN DEV İŞBİRLİĞİ

Akaryakıt sektörünün çatı kuruluşu Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) ile güneş enerjisi sektörünün öncü şirketlerinden Solaray Enerji akaryakıt istasyonlarının enerji ihtiyaçlarının güneşten karşılanması için geniş kapsamlı bir işbirliğinin temellerini attı.

BİNLERCE AKARYAKIT İSTASYONU HEDEFLENİYOR

PÜİS, Solaray Enerji işbirliği kapsamında binlerce akaryakıt istasyonunun mevcut elektrik ihtiyaçlarının çatılarına inşa edilecek güneş enerjisi panellerinden karşılanması hedefleniyor.

İSTASYON SAHİPLERİ ÜRETİM FAZLASINI SATABİLECEK

Yapılan işbirliği kapsamında akaryakıt istasyonlarında güneş enerjisi panellerinden elde edilecek enerjinin üretim fazlası devlete satılabilecek.

Akaryakıt bayileri bir yandan enerji ihtiyaçlarının tamamını güneş enerjisinden karşılarken, üretim fazlasını da devlete satarak gelir elde edecek.

PÜİS SEKTÖRE ÖNCÜLÜK EDECEK

9 bin 200 akaryakıt istasyonunu çatısı altında toplayan PÜİS, akaryakıt istasyonlarının en önemli giderlerinden biri olan elektrik enerjisinin güneşten elde edilmesi ve temiz enerji kullanımının önünün açılması konusunda sektöre öncülük edecek.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE OLUMLU KATKIDA BULUNACAK

Tüm dünyanın gündemini meşgul eden iklim değişikliği ve karbon salınımı miktarı sorunlarına da katkı sağlayacak olan bu proje ile ülkemizin ve gezegenimizin geleceği için de olumlu bir adım atılmış olacak.

OKUMUŞ: “ENERJİSİNİ KENDİSİ ÜRETEN İSTASYONLAR EKONOMİK OLARAK RAHATLAYACAK”

Yapılan protokolün ardından bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:

“Akaryakıt bayileri ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor.  İstasyonların en büyük gider kalemlerinden biri olan elektrik tüketiminin istasyonlara kurulacak güneş panellerinden elde edilmesi bayileri ekonomik olarak bir nebze de olsa rahatlatacak.

Bu proje hayata geçirildiğinde binlerce akaryakıt istasyonu kendi ürettiği elektriği tüketecek. Üretim fazlasını da devlete satarak piyasaya arz edecek. En temiz enerji yenilenebilir enerjidir. Bu açıdan da çok doğru bir projeye imza attığımızı düşünüyoruz. Solaray Enerji ile yaptığımız protokolün bayilerimize ve ülkemiz ekonomisine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum”

Yapılan protokole göre akaryakıt istasyonları aynı zamanda “Güneş Elektrik Tesisi’ne  (GES) dönüşmüş olacak. Bütün mühendislik ve proje dönüşümü, izin ve ruhsat işlemleri, tedarik ve montajı SOLARAY ENERJİ tarafından yapılacak. Sigorta, bakım, onarım ve izleme işlemleri de SOLARAY tarafından gerçekleştirilecek olan istasyon GES’lerin finansmanı da istenirse SOLARAY’ın finans departmanı tarafından gerçekleştirilebilecek.