PÜİS'ten Enerji Komisyonu Başkanı Mazıcıoğlu'ya ziyaret

PÜİS'ten Enerji Komisyonu Başkanı Mazıcıoğlu'ya ziyaret

22 Şubat 2014

Genel Başkan Muhsin Alkan başkanlığındaki PÜİS heyeti, 23 Ocak 2014 tarihinde TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı İbrahim Halil Mazıcıoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarete Genel Başkan Muhsin Alkan, Genel Başkan Yardımcıları İmran Okumuş, Mehmet Gül, Fesih Aktaş ile Davut Bülbüloğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Rüştü Tutuk, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Güner Yenigün ve Erol Sözen ile Ankara Şube Başkanı İbrahim Uğurlu katıldı.

Ziyarette, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Akaryakıt Piyasası Kanunu Tasarısı görüşüldü. Tasarıda yer alan bağımsız bayi konusunda çekincelerini dile getiren PÜİS heyeti, tasarı ile şehir içinde 500 metreye düşürülen kilometre tahdidinin mevcut haliyle uygulanmaya devam edilmesi gerektiği ifade etti.  Piyasada yaşanan haksız fiyat rekabetinin önlenmesi için tasarıya taban fiyat uygulaması getirilmesi yönünde madde eklenmesi gerektiğini söyleyen PÜİS heyeti ayrıca, 01.01.2005 tarihinden önce faaliyette olan akaryakıt istasyonlarına otogaz satış ünitesi eklenirken kilometre tahdidi aranmaması gerektiğini vurguladı.

Komisyon Başkanı Halil Mazıcıoğlu ise PÜİS’in çok önemli bir sivil toplum örgütü olduğunu, tasarı komisyona geldiğinde PÜİS’in de görüşlerinin mutlaka alınacağını ifade etti.