SAYAÇLARIN PERİYODİK MUAYENELERİ KONUSUNDA BAYİLERİMİZE DUYURU

SAYAÇLARIN PERİYODİK MUAYENELERİ KONUSUNDA BAYİLERİMİZE DUYURU

06 Şubat 2020

Ölçüler ve Ayar Kanunu ile Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği uyarınca akaryakıt, LPG, adblue, ve tanker sayaçlarının iki yılda bir periyodik muayenelerinin ve damgalarının yapılması gerekmektedir.

Periyodik muayene başvurularının Ocak ve Şubat ayları içerisinde, tamir ayar sonrası ilk muayene başvurularının ise tamir ayar işlemi gördükten sonra 15 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

Bilindiği üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan ve 11 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik uyarınca ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik, stok ve ilk muayene işlemleri 01.01.2020 tarihinden itibaren TSE tarafından yerine getirilecektir.

Bu kapsamda akaryakıt ve LPG sayaçları ile akaryakıt istasyonlarında bulunan motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazların ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçüm sistemlerinin muayene başvuruları, TSE’ye ait https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru Portalı üzerinden veya e-devlet üzerinden Şubat ayı sonuna kadar yapılacak olup, TSE tarafından yapılacak planlama sonrası yıl içerisinde muayeneler gerçekleştirilecektir.

Başvuruya ilişkin tüm bilgiler https://basvuruportal.tse.org.tr/ adresinde bulunan ölçü aleti başvuru kılavuzunda yer almaktadır bulunmaktadır. Ödemeler başvuru sırasında online bir şekilde yapılabilmektedir.

Bayilerimiz başvuru yaparken herhangi bir sorunla karşılaştıkları takdirde TSE’nin 0312 416 67 87, 0312 416 67 88 ve 0312 416 67 91  numaralı telefonlarından veya [email protected] adresinden destek alabilirler.

Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında anılan kanunun 15/c maddesi hükümlerine göre her bir ölçü için idari para cezası uygulanacaktır.

Üyelerimizin herhangi bir idari para cezası ile karşı karşıya kalmamaları için 28 Şubat tarihine kadar başvuru yapmalarını önemle duyururuz.


PÜİS Genel Merkezi