SGK, PRİM ÖDEMELERİNİ ERTELEDİ

SGK, PRİM ÖDEMELERİNİ ERTELEDİ

02 Nisan 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Koronavirüs salgını nedeniyle prim ödemelerinin ertelenmesine ilişkin hazırlamış olduğu yazıyı bugün tüm merkez ve taşra teşkilatına gönderdi. Buna göre 2020 Mart ayı 02.11.2020 tarihine, 2020 Nisan ayı 30.11.2020 tarihine, 2020 Mayıs ayı 30.12.2020 tarihine ertelendi.

GENEL BAŞKAN İMRAN OKUMUŞ, PRİM ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİNE İLİŞKİN TALEBİ BAKAN ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK’A İLETMİŞTİ

Aynı zamanda TİSK Yönetim Kurulu Üyesi olan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, 25 Mart 2020 tarihinde TİSK Yönetimi ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile Telekonferans aracılığıyla bir toplantı gerçekleştirmiş ve toplantıda diğer taleplere ek olarak SGK prim ödemelerinin ertelenmesini de talep etmişti.

PÜİS 17 Mart 2020 tarihinde de Koronavirüs salgını nedeniyle akaryakıt bayilerinin yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini bir rapor haline getirerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile ilgili diğer bakanlıklara iletmişti. PÜİS’in raporunda SGK prim ödemelerinin ertelenmesi talebi de yer alıyordu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Genel Başkan İmran Okumuş, şunları söyledi:

“Hepimiz çok zor günlerden geçiyoruz. Bu süreci ancak birlik, beraberlik içinde ve birbirimize destek vererek atlatabiliriz. SGK prim ödemelerinin ertelenmesi, bizleri rahatlatacak bir karar. Başta Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere emeği geçen tüm kamu yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum.  

Sendikamızın bir diğer talebi akaryakıt istasyonlarının çalışma saatlerinin 07.00-21.00 olarak düzenlenmesini ve nöbetçi istasyon uygulamasına gidilmesiydi. Sağlığımızı ve hayatımızı tehdit eden koronavirüs salgınından akaryakıt ve otogaz bayileri ile çalışanlarının korunabilmesi için bu teklifimizin de hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

Bu vesileyle hayatları pahasına sağlığımızı korumak için gece gündüz büyük bir özveriyle çalışan tüm sağlık personeline, yaşadığımız bu zorlu günlerde istasyonlarımızda görevlerinin başında olan pompa elemanları ile market ve yıkama bölümünde çalışan elemanlara ve sorunlarımızın çözümünde bize destek olan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Burak Akkol’a, TİSK Yönetimine ve çalışanlarına şahsım ve teşkilatım adına şükranlarımı sunuyorum.”