TAŞIT UYGUNLUK BELGESİ ALMA SÜRESİ 1 YIL UZATILDI

TAŞIT UYGUNLUK BELGESİ ALMA SÜRESİ 1 YIL UZATILDI

07 Ekim 2020

PÜİS’in yoğun girişimleri sonucunda Taşıt Uygunluk Belgesi alma süresi 1 yıl uzatıldı.

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

TAŞIT UYGUNLUK BELGESİ ALMA SÜRESİ 1.7.2021 TARİHİNE KADAR UZATILDI

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, Taşıt Durum Tespit Belgesi almış araçlar için 1.7.2020 tarihine kadar alınması gereken ADR/Taşıt Uygunluk Belgesi süresi 1.7.2021 tarihine kadar ertelendi.

TAŞIMACIYA U-ETDS SİSTEMİNE İŞLEME ZORUNLULUĞU

Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklik ise K1 ve K2 taşıma belgesine sahip olan bayilerimizin sorumluluğuna ilişkin. Söz konusu yönetmelik uyarınca bu belgelere sahip olanlara, taşıma evrakını taşıma işlemi başlamadan önce U-ETDS sistemine işleme zorunluluğu getirildi.

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLARINA İLİŞKİN KRİTİK DÜZENLEME

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, TMGDK’larda veya işletmelerde istihdam edilen Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının ilgili mevzuat kapsamında tam süreli ve SGK meslek kodu ile istihdam edilmesi zorunluluğu 1.7.2021 tarihine kadar ertelendi. Aynı şekilde Tehlikeli Maddelerin Güvenlik Danışmanlarının herhangi başka bir işte çalışamayacağına veya çalıştırılamayacağına ilişkin zorunluluk da 1.7.2021 tarihine kadar uzatıldı.