TSE’DEN KRİTİK UYARI: SAYAÇLAR DAMGA PLANINA GÖRE MÜHÜRLENMEMİŞSE CEZA UYGULANIR

TSE’DEN KRİTİK UYARI: SAYAÇLAR DAMGA PLANINA GÖRE MÜHÜRLENMEMİŞSE CEZA UYGULANIR

26 Şubat 2020

PÜİS Konya Şube Başkanı Ahmet Çöğen ve PÜİS Genel Müdürü Mehtap Bakır’dan oluşan PÜİS Heyeti bugün akaryakıt ve LPG dispenserlerleri ile tankerler sayaçlarının periyodik muayenelerine ilişkin taleplerini iletmek üzere TSE Muayene Gözetim Merkezi Başkanlığı yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

TSE: ÖNCEKİ YILLARDA YAPILAN MÜHÜRLER, DAMGA PLANINA UYGUN DEĞİL

Akaryakıt ve LPG dispenserlerinde bulunan sayaçların tümünün tip onaylarının olması ve damgalamalarının da damga planına göre yapılmasının şart olduğunu belirten TSE yetkilileri, sayaçların çok önemli bir kısmının damga planına uygun mühürlenmediğini tespit ettiklerini belirttiler.

BAYİLER BİR AN EVVEL YETKİLİ SERVİSLERDEN DAMGA PLANINA UYGUN MÜHÜRLEME YAPILMASINI TALEP ETSİNLER

Bayilerin herhangi bir cezaya maruz kalmamaları için yetkili tamir ayar servislerini çağırarak sayaçların tip onayına bağlı olarak damga planına uygun şekilde damgalamaların yapılıp yapılmadığını tespit etmelerini, eksik olanları tamamlamalarını talep etmeleri gerekiyor. Bu işlem biter bitmez de tamir işlemini takip eden 15 gün içerisinde TSE’ye muayene için başvurmaları gerekiyor.

TANKERLERDEKİ SAYAÇLARININ DAMGALARI EKSİK

Tankerlerdeki sayaçlar için aynı şekilde tip onaylarının olması ve damgalamalarının damga planına göre yapılması gerektiğini söyleyen TSE yetkilileri, aksi takdirde muayene sonucunun uygunsuz olacağını ifade ettiler.

CEZALAR CAN YAKACAK

Damga planına göre eksik damgası olanlar ve damga süresi geçmiş olan sayaçlar TSE tarafından kullanımdan men edilecek ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından cezai işlem uygulanacak.

PÜİS’TEN TANKERLER İÇİN HER İLDE MUAYENE YAPILSIN TALEBİ

Tankerlerdeki sayaçların muayeneleri için TSE’nin Adana, Ankara, Gebze, İzmir, Samsun ve İstanbul olmak üzere sadece 6 ilde yapılmasının mağduriyet doğurabileceğini ifade eden PÜİS yetkilileri, tankerlerin her ilde muayene yapılmasını talep etti.

TSE yetkilileri muayene başvurularının 2 Mart 2020 tarihinde sona ereceğini, yapılan başvuruları inceledikten sonra bu talebi değerlendirebileceklerini ifade ettiler.

HAVA SAATLERİ İÇİN EK SÜRE VERİLECEK

Akaryakıt istasyonlarındaki hava saatlerinin muayenesi konusunu da gündeme getiren PÜİS heyeti, konuya ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini, bakanlığın ya süre uzatımı vereceği veya muayene sürelerinin uzatılacağı yönünde bilgi aldıklarını ifade etmeleri üzerine, TSE yetkilileri istasyonlardaki hava saatlerinin çok büyük bölümünün TİP onayının bulunmadığını, o nedenle bu saatlerin değiştirilmesi gerektiğini söylediler.