ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ DUYURU

ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ DUYURU

20 Kasım 2020

Değerli Üyelerimiz,

Sizlerin de bildiği gibi İçişleri Bakanlığı 17.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde koronavirüs salgınının kontrol altına alınarak sonlandırılabilmesi amacıyla alınan kararlar doğrultusunda bazı tedbirleri içeren yeni bir genelge yayınladı.

Bu genelgede bayilerimizi ilgilendiren maddeler ve maddelere ilişkin açıklayıcı bilgiler ile Sendikamızın başvuruları aşağıda yer alıyor;

  1. 20.11.2020 Cuma günü saat 20:00’den itibaren geçerli olacak şekilde; alışveriş merkezi,  market,  berber,  kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabileceklerdir. 

MADDEYLE İLGİLİ AÇIKLAMA: Genelgenin bu maddesi ile 20 Kasım 2020 Cuma gününden geçerli olmak üzere yeni bir karar alıncaya kadar alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri her gün sadece 10.00 ila 20.00 saatleri arasında hizmet verebilecekler.

MADDEYLE İLGİLİ SENDİKAMIZIN BAŞVURUSU Sendikamız İçişleri Bakanlığına başvuru yaparak İstasyonda bulunan marketlerin genelge kapsamı dışında tutularak istisnasız hep açık olmaları talebini iletmiştir. Bakanlık ile yaptığımız görüşmelerde talebimizin İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya iletildiği bildirilmiştir. 

 

  1. Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecektir),

 

MADDEYLE İLGİLİ SENDİKAMIZIN BAŞVURUSU: Sendikamız İçişleri Bakanlığına başvuru yaparak istasyonların sokağa çıkma yasağı kapsamından muaf tutulmasını ve tüm istasyonların sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde de açık olması talebini iletmiştir. Bakanlık ile yaptığımız görüşmelerde talebimizin İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya iletildiği bildirilmiştir. 

  1. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00 ­20:00 saatleri dışında

sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00 den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00 a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir.

 

MADDEYLE İLGİLİ AÇIKLAMA: Sokağa çıkma yasağının ilk günü 21 Kasım Cumartesi saat 20.00’de başlayıp, Pazar günü saat 10.00’da bitecektir. Sokağa çıkma yasağının ikinci günü ise Pazar günü saat 20.00’de başlayıp, Pazartesi günü sabah 05.00’de sona erecektir.

  1. Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel-al hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecektir.

 

İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacaktır.

 

MADDEYLE İLGİLİ AÇIKLAMA: Genelgenin bu maddesi ile 20 Kasım 2020 Cuma gününden geçerli olmak üzere yeni bir karar alıncaya restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri her gün 10.00 ila 20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel-al hizmeti verecek şekilde açık olacak.

 

Ancak İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

Önemle duyururuz.

PÜİS GENEL MERKEZİ