PÜİS heyetinden Müsteşar Fatih Dönmez'e nezaket ziyareti

PÜİS heyetinden Müsteşar Fatih Dönmez'e nezaket ziyareti

10 Şubat 2016

Genel Başkan İmran Okumuş’un başkanlığında, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan PÜİS heyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Genel Başkan İmran Okumuş’un başkanlığındaki PÜİS heyetinde, Genel Sekreter Güner Yenigün, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Gül, Alaeddin Kavak, Davut Bülbüloğlu,  Erol Sözen, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Rüştü Tutuk ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özmen yer aldı.

Yaklaşık bir saat süren görüşmede, Genel Başkan İmran Okumuş, idari para cezaları, akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığı, petrol piyasası mevzuatının yeniden yapılandırılması konularını içeren ayrıntılı PÜİS raporunu Müsteşara sundu. Petrol piyasası mevzuatının serbest piyasa koşullarını sağlayacak biçimde yeniden yapılandırılması gerektiğini belirten Genel Başkan Okumuş, “Mevzuat yeniden yapılandırılırken, ticaretin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Ancak maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar mutlaka önlenmelidir.  Mevcut haliyle öldürücü boyutta olan idari para cezaları kaçakçılık suçu hariç makul seviyelere indirilmelidir. Lisanslama sürecinde 3 bin 500 bayiye kesilen idari para cezaları af veya tecil edilmelidir. Yine mevcut mevzuata göre istasyona yani eşyaya verilen ceza kesinlikle kaldırılmalıdır. “ dedi.

Görüşmede, 24 Aralık 2016 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı müsteşarlığına atanan Fatih Dönmez’in bu göreve atanmasının sektör için büyük şans olduğunu söyleyen Genel Başkan İmran Okumuş, “Sektörü ve sektörün sorunlarını çok yakından biliyorsunuz. Müsteşarlığa atanmanız bizler için büyük şans. Atanmanızdan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

PÜİS heyetinin aktardığı sorunları büyük bir dikkatle dinleyen Müsteşar Fatih Dönmez, “Sorunlarınızla ilgili Bakanlığımızı ilgilendiren konularda gerekli çalışmaları yapacağız. Diğer kurumları ilgilendiren konuları da ilgili kurumlarla görüşeceğiz. Kapımız her zaman sizlere açık. Dilediğiniz zaman gelip sıkıntılarınızı, sorunlarınıza bize aktarabilirsiniz. Sizleri memnuniyetle dinler, sorunların çözümü için de elimizden geleni yaparız” dedi.