Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız oldu

Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız oldu

12 Kasım 2015

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun bugün yaptığı toplantıda, Komisyon Başkanlığı’na Ziya Altunyaldız seçildi.

Ziya Altunyaldız kimdir?

1965 yılında, Konya’nın Bozkır İlçesi’nin Hisarlık Kasabası’nda yedi çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu, Hisarlık köyünde bitirdi. 1983 yılında Konya İmam Hatip Lisesinden, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1995 yılında ABD’de West Coast Üniversitesi’nden uluslararası işletme idaresi konusunda yüksek lisans derecesi aldı. Akabinde, İngiltere’de Londra Metropolitan Üniversitesinde uluslararası karşılaştırmalı ticaret hukuku konusunda diploma sonrası programı tamamladı.

Çalışma hayatına, 1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak başladı. Bundan sonra sırasıyla Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında Uzman, Dış Ticaret Müsteşarlığında Devlet Yardımları Daire Başkanı, İhracat Genel Müdür Yardımcısı, İhracat Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı.

1999-2002 yılları arasında 3 yıl süreyle Londra Büyükelçiliğinde Ticaret Müşavirliği görevini yürüttü.

Deri Tanıtım Grubu Başkanlığı, Uluslararası Pamuk İstişare Kurulu Türk Heyeti Başkanlığı, Devlet Yardımları Değerlendirme Özel İhtisas Komisyonu İhracatta Devlet Yardımları Alt Komisyon Başkanlığı olmak üzere pek çok sorumluluk üstlendi.

Ayrıca, İhracatı Geliştirme ve Etüd Merkezi Genel Sekreterliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Eximbank Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

10 Kasım 2010 tarihinde Gümrük Müsteşarı olarak atandı.

4 buçuk yıla yakın bir süre yürüttüğü Gümrük Müsteşarlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı görevi sırasında, “Türkiye’yi 2023’te gümrük hizmetlerinin ve ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı dünyanın 10 büyük ticaret merkezinden biri haline getirme” hedefiyle gümrük ve ticaret alanında bürokrasiyi azaltan, zaman ve maliyet kayıplarının önüne geçen kritik öneme sahip pek çok projeye imza attı. 

10 Şubat 2015 tarihinde Müsteşarlık görevinden istifa ederek AK Parti’den Konya Milletvekili adayı oldu. 25 yıllık bürokrasi hayatında bir Konyalı olarak, Konya’nın meselelerinin yakından takipçisi oldu.

Ulusal ve uluslararası kaynaklarda yayımlanmış çok sayıda çalışması bulunuyor.
Çok iyi derecede İngilizce bilen Altunyaldız, evli ve iki çocuk babasıdır.