İmran Okumuş

İmran Okumuş, 1965 yılında Samsun’un Terme ilçesinde doğdu. 

Çok genç yaşlarda çalışma hayatına atılan İmran Okumuş, henüz 17 yaşındayken Terme’deki Akalın Tesisleri’nin müdürü olarak akaryakıt sektörüne giriş yaptı.

Uzun yıllar Akalın Tesisleri’nin müdürlüğü görevini yürüten Okumuş, 1990 yılında Terme’de kendisine ait akaryakıt istasyonunu faaliyete geçirerek ticaret hayatına atıldı.

2000 yılında faaliyete başlayan Ulusoy Terme Tesisleri’nin sahibi olan Okumuş, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası’na (PÜİS) 1993 yılında Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak adım attı.

1999 yılında yapılan PÜİS Genel Kurulu’nda Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçilen ve uzun yıllar PÜİS’te bu görevini sürdüren İmran Okumuş, 21 Mart 2015 yılında gerçekleştirilen PÜİS Genel Kurulu’nda Genel Başkanlık görevine seçildi.

Bir yandan PÜİS Genel Başkanlığı görevini yürüten Okumuş, öte yandan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)’in Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor.

İmran Okumuş aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Meclisi ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi’nde Meclis Üyeliği görevlerini de yürütüyor. 

Taşımacılık sektöründe de faaliyette bulunan İmran Okumuş, Uluslararası ve Yurtiçi Otobüsçüler Federasyonu (UYOF) ve Karayolu Yolcu Taşımacıları Profesyonel Yöneticiler Derneği’nin (KAYTAP) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği (IPRU)  Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Otobüsçüler Sosyal Dayanışma ve Eğitim Vakfı (TOSEV) Mütevelli Heyeti üyeliği görevlerini de sürdürüyor. 

Termespor’da Başkanlık ve yöneticilik, Samsunspor’da yöneticilik görevlerini yürütmüş olan İmran Okumuş,  ticaret hayatı boyunca ticaret ve sanayi odaları ile çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vakıflarda yöneticilik yaptı.

17 Kasım 2015 tarihinde Kaynak Holding’e kayyum olarak atanan İmran Okumuş, yapılan seçimlerde Kaynak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilerek Holding’e bağlı 134 şirket, bir vakıf ve bir derneğin de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 

Okumuş, evli ve üç çocuk babasıdır.