• 30 Aralık 2022 Cuma

BAYİ VE DAĞITICILARIN MALİYETLERİ KAR PAYINA YANSITILABİLECEK

PÜİS'in bayi kar paylarının arttırılması için verdigi  yoğun mücadele nihayet olumlu sonuçlandı. EPDK, bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan kararıyla dağıtıcıların ve bayilerin entegre karlarının  hesaplanma yöntemini değiştirdi. Bundan sonra entegre karın hesaplanmasında 4 ülkenin referans alınması yerine, dağıtıcıların ve bayilerin maliyetleri (satın alma gücü paritesi, TCMB faiz oranları, enflasyon, döviz kuru, asgari ücret, nakliye ücreti vb) göz önüne alınacak.

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, uzun süredir ilgili Bakan ve bürokratlara yaptığı yoğun ziyaretlerde bayilerin maliyetlerinin sürekli arttığını, ancak karlarının sabit kaldığını ifade ederek bayilerin maliyetlerinin göz önüne alınarak kar paylarının tespiti edilmesini talep diyordu.

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş konuya ilişkin şunları söyledi; "Uzun zamandır bu kararın alınması için çok çaba harcadık. Bayilerin maliyetlerini ortaya koyan tablolar hazırladık ve defalarca sayın Bakanlarımıza ve Bürokratlarımıza sunduk. Kendilerine konuyu çok iyi anlattık. Geç de olsa bu kararın alınması sektörümüz için çok büyük bir adımdır. Bu kararla batma noktasına gelen bayilerimiz ve sektörümüz rahat bir nefes alacaklardır. Bu karardan sonraki gelişmeleri ve süreci de çok yakından takip edecegiz. Kararın bayilerimize ve sektörümüze hayırlı olmasını dilerim. Bu kararın alınmasında emeği geçen başta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Baskanı ve Kurul Üyeleri olmak uzere herkese şükranlarımı sunuyorum. "