• 31 Mayıs 2021 Pazartesi

EPDK KARARI İLE İHTAR KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

EPDK, 20 Mayıs 2021 tarihinde yapılan Kurul toplantısında alınan kararla petrol piyasasında niteliği itibarıyla düzeltme imkanı olan fiillerin kapsamını genişletti.

Söz konusu Kurul toplantısında niteliği itibariyle düzeltme imkanı olan fiillere 7 yeni fiil eklenerek sayı 35’e çıkarıldı.

Listeye eklenen filler şunlar:

  1. Kurum’a sunulan web adresinden uzaktan erişimin sağlanamaması (Dağıtıcı Lisansı)
  2. Lisans sahibince verilen kullanıcı adı ve şifre ile uzaktan erişim sistemine giriş yapılamaması (Dağıtıcı Lisansı)
  3. Bayilerin akaryakıt hareketlerinin işlemin yapıldığı andan itibaren 3 gün içinde zaman damgası ile damgalanmaması (Dağıtıcı Lisansı)
  4. Uzaktan erişim sistemi ile ulaşılması gereken tank dolum hareket, pompa satış ve plaka bazlı satış bilgilerine ulaşılamaması, lisans sahibi tarafından sisteme girilen bilgilerde tanktaki azalma ile pompa satışlarının uyumsuz veya eksik olması (Dağıtıcı Lisansı)
  5. Uzaktan erişim sistemine ilişkin tabloların 1240 sayılı Kurul Kararında belirtilen koşullara uygun olarak oluşturulmaması ve mevzuatta belirlenen formatta dışarı aktarılamaması (Dağıtıcı Lisansı)
  6. Uzaktan erişimle oluşturulan tablolar arası çapraz kontrollerin yapılmayarak hatalı veriler oluşmasına sebebiyet verilmesi (Dağıtıcı Lisansı)
  7. 1240 sayılı Kurul Kararında belirtilen Uzaktan Erişim Sisteminin Asgari Koşulları”na uyulmaması (Dağıtıcı Lisansı)