• 17 Mayıs 2022 Salı

GENEL BAŞKAN İMRAN OKUMUŞ, MEXT BİL-İŞİM İMZA TÖRENİNDE BAKAN VEDAT BİLGİNLE BİR ARAYA GELDİ

Ülkemiz sanayisine nitelikli iş gücü kazandırmak ve bilişim sektöründeki istihdama katkı sağlamak amacıyla, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ev sahipliğinde MEXT BİL-İşim Eğitim ve İstihdam Programı işbirliği protokolü imza töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı ve MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol’un ev sahipliğinde Divan Kuruçeşme İstanbul’da bugün gerçekleştirilen imza törenine PÜİS Genel Başkanı ve TİSK Yönetim Kurulu Üyesi İmran Okumuş ve PÜİS Genel Sekreteri Ali Tutuk da katıldı.

İmza töreninde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin’le görüşen PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, asgari ücret ve kar payı konuları başta olmak üzere akaryakıt bayilerinin sorunlarını Bakan Bilgin’e aktardı.

Akaryakıt bayilerinin kar paylarının çok düşük olduğunu ifade eden Genel Başkan İmran Okumuş, bayilerin kar paylarının sabit olduğunu ama giderlerinin yüzdesel olarak arttığını Bakan Vedat Bilgin’e ileterek kar paylarının oransal olarak belirlenmesi talebini iletti.

Asgari ücrete Temmuz ayında yapılması planlanan iyileştirme konusunu da Bakan Vedat Bilgin’le görüşen Genel Başkan İmran Okumuş, akaryakıt bayilerinin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiği dikkate alınarak akaryakıt istasyonlarının kapsam dışında tutulmasını istedi.

Genel Başkan İmran Okumuş ayrıca bazı sektörlere verilen 12 saatlik çalışma hakkının akaryakıt istasyonları için de verilmesi talebini bir kez daha Bakan Bilgin’e iletti.

Bakan Vedat Bilgin, Genel Başkan İmran Okumuş’un ilettiği talepleri dikkatle değerlendireceklerini ifade etti.