İsmail Aytemiz

Onursal Genel Başkan   27.08.1983-18.12.1983    12.03.1989-27.10.2002

İsmail Aytemiz, esnaf bir ailenin oğlu olarak Kars merkezde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kars’ta, lise öğrenimini ise İstanbul’da tamamladı. Askerliğini bitirdikten sonra, 1960–1963 yılları arasında Aytemiz Büst Atölyesi’ni kurarak; Türkiye’deki 53 ilin 450 ilçesinde Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı´na bağlı il merkez, ilçe ve köy okullarına verilmek üzere alçıdan Atatürk heykellerini, bulunduğu yerde imal ederek, mahalli okullara teslim etmiştir.

Üç yıllık bu çalışmaların ardından İstanbul’a dönüp 1963 yılı sonlarında petrol sektörüne girerek Aytemiz Petrol’ü kurdu. İsmail Aytemiz, daha sonra madencilik, uluslararası nakliye, taşımacılık, karbondioksit (CO2) ve sınai gaz üretimi, Amerikan menşeli Wendy's Hamburgercilik Türkiye distribütörlüğü gibi alanlarda şirketler kurdu. Bu işleri uzun yıllar yaptı, halen de yapmaktadır. Bu atılımları başarıyla gerçekleştirdi ve böylece Aytemiz Şirketler Grubu'nu oluşturdu.

İsmail Aytemiz, önce İstanbul Fuel-Oil Derneği Başkanlığı, daha sonra da 26 yıl boyunca Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'nda (PÜİS'te) Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlık, İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası Meclis üyelikleri ve Kars-Ardahan-Iğdır Kalkınma Vakfı Başkanlığı yaptı. Halen Aytemiz Şirketler Grubu Onursal Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

  • Sosyal Ağlar:
E-posta Gönder