• 04 Temmuz 2024 Perşembe

PÜİS GENEL BAŞKANI OKUMUŞ’TAN PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU BAŞKANI MUŞ’A VE GİB BAŞKANI BAYRAKTAR’A ZİYARET

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, kredi kartı komisyonu, maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar, istasyon marketlerindeki yeni nesil yazarkasalar, TBMM’ye yakın zamanda sunulması beklenen torba yasayla getirileceği söylenen ciro üzerinden servet vergisi gibi gündemdeki konuları görüşmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş ve Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayraktar’ı ziyaret etti.
Genel Başkan İmran Okumuş ziyaretlerde, maliyetleri sürekli artan ama karları kuruş üzerinden sabit bir rakamdan oluşan akaryakıt bayilerinin ekonomik olarak çok zor durumda olduğunu ifade ederek, bayilerin üzerindeki kredi kartı komisyonu yükünün alınması gerektiğini söyledi.
TBMM’ye yakın zamanda sunulması beklenen torba kanun ile ciro üzerinden servet vergisi getirileceğinin kamuoyunda paylaşıldığını ifade eden Genel Başkan İmran Okumuş, akaryakıt bayilerinin ÖTV ve KDV nedeniyle verginin vergisini ödeyen bir kesim olduğunu, o nedenle bayilerden bu verginin alınmaması gerektiğini ifade etti. Görüşmelerde akaryakıt bayileri için böyle bir verginin söz konusu olmadığı ifade edildi.
Genel Başkan Okumuş, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, ulusal taşıt tanıma sistemi, dış satışlar ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar başta olmak üzere sektörün gündemindeki diğer konuları da Mehmet Muş ve Bekir Bayraktar’a iletti. Genel Başkan Okumuş, ziyaretlerin ardından verdikleri destekten dolayı Mehmet Muş’a ve Bekir Bayraktar’a şükranlarını sundu.