• 22 Mayıs 2023 Pazartesi

PÜİS YÖNETİMİNDE KAYIT DIŞILIĞA İLİŞKİN ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

PÜİS YÖNETİMİNDE KAYIT DIŞILIĞA İLİŞKİN ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

PÜİS Genel Merkez Yönetim Kurulu Mayıs ayı toplantısında akaryakıt sektöründeki kayıt dışılığın sona erdirilmesi ve dağıtım şirketlerinin resmi fiyat metodolojisi içinde olmayan ve GRİ ALAN olarak nitelendirilen rafineri fiyat oluşumu öncesinde veya ithalatta oluşan karlılıklarına ilişkin önemli kararlar alındı.

Ege Bölge Başkanı ile Ege Bölge Başkanlığı hinterlandında yer alan illerdeki İl Başkanlarının iştirakiyle 21 Mayıs 2023 tarihinde geniş bir katılımla yapılan PÜİS Genel Merkez Yönetim Kurulu Toplantısında sektörde şeffaflık, adalet ve mali disiplin sağlanamadığı için özellikle akaryakıt bayilerinin önemli sorunlar yaşadıklarına dikkat çekildi. Toplantıda, önümüzdeki süreçte akaryakıt sektöründe şeffaflığın, adaletin ve mali disiplininin sağlanması için yapılacak çalışmaların PÜİS’in yol haritasını oluşturması kararı alındı ve akaryakıt bayilerinin mağduriyeti giderilene ve sektörde istikrar sağlanana kadar çalışmaların aralıksız sürdürülmesine karar verildi.
PÜİS Yönetim Kurulu toplantısında, sektördeki kayıt dışılığın otomasyon, ödeme kaydedici cihazlar gibi alınan önlemlere rağmen devam ettiği tespiti yapılarak, bu sorunun köklü çözümünün KDV’nin ÖTV’ye eklenmesi ile mümkün olabileceği kararı alındı. Ayrıca KDV’nin ÖTV’ye eklenmesi için PÜİS’in başlattığı çalışmaların aralıksız sürdürülmesine karar verildi.

Toplantının önemli gündem maddelerinden biri de sektörde yaşanan haksız fiyat rekabeti ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlardı. Dağıtıcıların GRİ ALAN’da kalan kar paylarının resmi fiyat metodolojisi içine dahil edilmemesi ve dağıtıcıların bu kardan tüm bayilere değil, bir kısım bayilere pay vermesinin bu sorunların kaynağı olduğu tespitinde bulunan PÜİS Yönetimi, önümüzdeki süreçte GRİ ALAN’da kalan kar payının resmi fiyat metodolojisi içinde yer alması için başlatılan çalışmalara yoğun bir şekilde devam edilmesi kararı aldı.